Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Mobilne płuca w Legnicy. Uczestniczymy w kampanii „Wybierz czyste zasady”

Mobilne płuca w Legnicy. Uczestniczymy w kampanii „Wybierz czyste zasady”
26.11.2021
Mobilne płuca w Legnicy. Uczestniczymy w kampanii „Wybierz czyste zasady”

Miasto Legnica przyłączyło się do proekologicznego eventu w ramach kampanii „Wybierz czyste zasady” realizowanej przez Instytut Rozwoju Terytorialnego. Przedsięwzięcie ma promować działania na rzecz poprawy powietrza, edukacji i propagowaniu działań samorządów w tym obszarze.

Dziś pod Urzędem Miasta Legnicy odbyła się konferencja z udziałem Macieja Zatheya, dyrektora Instytutu Rozwoju Terytorialnego oraz Krzysztofa Smolnickiego (Dolnośląski Alarm Smogowy), prezesa Fundacji EkoRozwój - inicjatora eventu montażu instalacji obrazującej jakość powietrza (mobilne płuca).

- Nasze działania w kampanii to edukacja i zwracanie uwagi na jakże ważną dla nas jakość powietrza. Cieszymy się, że Legnica to miasto otwarte na komunikację związaną z problemami zanieczyszczeń powietrza mających wpływ na jakość życia mieszkańców - powiedział Maciej Zathey.

Krzysztof Smolnicki wcześniej instalował mobilne płuca w Bolesławcu i Kłodzku. Jak podkreślił nie wszystkie miasta, którym zaproponował akcję, były otwarte na współpracę.

- Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. Legnica stanowi bardzo pozytywny przykład mając przeprowadzoną inwentaryzację źródeł ciepła. Jest wiele miast, które tego nie mają. Takim działaniem, które jest dziś, możemy apelować, aby ekologicznych źródeł ciepła było na Dolnym Śląsku jak najwięcej - powiedział prezes Fundacji EkoRozwój.

 Obecna na konferencji Jadwiga Zienkiewicz, wiceprezydent Legnicy, podkreśliła, że  nie miała wątpliwości, aby przyłączyć się do akcji.

- Od lat działamy w obszarze ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza z ogrzewania indywidualnego dotując wymianę ogrzewania. W roku 2022 planowane jest dofinansowanie  indywidualnych źródeł ciepła w łącznej wysokości 2 mln zł. Od 2015 roku zlikwidowano w Legnicy ponad 3,5 tys. pieców. To niemal 1700 umów na łączną dotację miasta w wysokości ponad 8 mln zł – wylicza Jadwiga Zienkiewicz.

Warto podkreślić, że miasto na przełomie lat 2015/2016 przeprowadziło inwentaryzacje źródeł emisji. Sporządzony został  „Raport z inwentaryzacji źródeł emisji występujących na terenie miasta Legnica” . Wśród pozostałych działań należy wymienić kontrole spalania w piecach wykonywanych przez Straż Miejską, termomodernizację obiektów, modernizacja systemu transportu publicznego, modernizację dróg, w tym szczególnie likwidację nawierzchni nieutwardzonych, gruntowych, wymianę oświetlenia, budowę zintegrowanego systemu zarządzania ruchem ulicznym, mającego na celu   między innymi upłynnienie ruchu, stworzenie możliwości uprzywilejowania transportu zbiorowego. Należy wymienić też liczne działania edukacyjne oraz działania ekologiczne spółek miejskich.

- Jesteśmy otwarci na inicjatywy związane z promocją działań ekologicznych. Legnica od lat pokazuje na tablicach zmiennej treści stan powietrza w mieście. Na naszej aplikacji „Legnica segreguje” pokazujemy też aktualną jego jakość – mówi Przemysław Rogowski, dyrektor wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta Legnicy.

Instalacja mobilnych płuc pozostanie w Legnicy przez dwa tygodnie.

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 26.11.2021 | Wyświetleń: 639
Powrót na listę aktualności

Zobacz także