Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Monety, militaria, zabawki. Muzeum wydało katalog znalezisk

Monety, militaria, zabawki. Muzeum wydało katalog znalezisk
21.09.2022
Monety, militaria, zabawki. Muzeum wydało katalog znalezisk

Co znaleźli archeolodzy szukający pola bitwy pod Legnicą z 1241 r.? Mówi o tym podsumowujące badania wydawnictwo przygotowane przez Dział Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.

Poszukiwania prowadzone są od 2018 r. przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego, organizację pozarządową, z którą muzeum zaangażowało się w prace terenowe oraz gabinetowe związane z tym projektem.

Katalog stanowi pokłosie wystawy pt. Bonus campus, czyli poszukiwania pola bitwy z 1241 roku, prezentowanej w legnickim muzeum w ubiegłym roku.

– W katalogu znalazły się 83 najcenniejsze zabytki, z grupy ponad 700 dotychczas odkrytych znalezisk. Wśród nich są m.in. rzymskie monety z II-IV w. n.e., militaria średniowieczne, elementy uzbrojenia i umundurowania wojsk z XVIII i XIX w., ozdoby i elementy stroju, dewocjonalia, numizmaty, zabawki, a także narzędzia i przedmioty codziennego użytku – mówi dr Tomasz Stolarczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.

W publikacji zaprezentowano również fotografie najlepiej zachowanych przedmiotów, pochodzących z odkrytego w 2018 r. w Czarnkowie skarbu, datowanego na 2. połowę X w. Zabytki te są obecnie opracowywane w ramach projektu Opracowanie i publikacja wczesnośredniowiecznego skarbu monet i siekanego srebra z Czarnkowa, gm. Legnickie Pole, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Część publikacji poświęcona tym obiektom konsultowana była z prof. Borysem Paszkiewiczem, pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, wybitnym polskim numizmatykiem, a także Dorotą Malarczyk, uznaną w kraju i za granicą specjalistką z zakresu numizmatyki arabskiej.

Publikacja Bonus campus, czyli poszukiwania pola bitwy z 1241 roku. Katalog znalezisk powstała dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Legnicy. Wersję elektroniczną wydawnictwa można pobrać z naszej strony internetowej. Książkę kupić w kasach Muzeum Miedzi w Legnicy. Wystawa Bonus campus, czyli poszukiwania pola bitwy z 1241 roku prezentowana jest do końca października 2022 r. w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 21.09.2022 | Wyświetleń: 185
Powrót na listę aktualności

Zobacz także