Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Nie chcemy już plastiku.Przyłącz się do naszej ekologicznej kampanii

Nie chcemy już plastiku.Przyłącz się do naszej ekologicznej kampanii
07.03.2019
Nie chcemy już plastiku.Przyłącz się do naszej ekologicznej kampanii

Na placu Słowiańskim stanęła ważąca pół tony  piramida sprasowanych odpadów plastikowych. Produkujemy ich tyle w zaledwie pół godziny. I z tym właśnie będziemy walczyć.

Tym Happeningiem rozpoczęliśmy dziś (7 marca) edukacyjną kampanię Urzędu Miasta Zrywam z plastikiem.

- Chcemy zachęcić legniczan, aby od dziś – do końca roku, poczynili zdecydowane kroki do rezygnacji z używania jednorazowych, plastikowych przedmiotów, które na rozłożenie się w naturze potrzebują kilkaset lat – przekonywała zastępca prezydenta Jadwiga Zienkiewicz podczas plenerowej konferencji prasowej. – Myślmy globalnie, działając lokalnie.

Chodzi przede wszystkim o tzw. wielką plastikową czwórkę: torby na zakupy („foliówki”), słomki do picia, kubki i opakowania na wynos oraz butelki. Każda z tych bomb ekologicznych da się zastąpić prostymi przedmiotami przyjaznymi środowisku.

 

Pomysł kampanii, wspierany przez wydział środowiska i gospodarki odpadami Urzędu Miasta oraz Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wyrósł z przygnębiających statystyk, dotyczących całego naszego globu, kraju i miasta. Szacuje się, że w Polsce z 276 tysięcy ton zużytych rocznie opakowań z tworzyw sztucznych, tylko 15 proc. jest przetwarzana ponownie lub spalana dla uzyskania energii elektrycznej, a ponad 80 proc. trafia na składowiska.

Mieszkańcy Legnicy w ciągu roku produkują ok. 9 tys. ton plastikowych śmieci, czyli w ciągu jednego dnia wyrzucamy do kosza ok. 24 ton plastiku. – Bardzo liczymy na to, że legniczanie, znając te liczby oraz skutki, jakie niesie za sobą używanie jednorazówek, przyłączą się do akcji i z naszą pomocą zrezygnują lub ograniczą użycie plastikowych opakowań – powiedziała zastępczyni prezydenta miasta, Jadwiga Zienkiewicz.

- Podejmijmy to wyzwanie w stopniu, który uznamy za słuszny – dodał dyrektor wydziału środowiska i gospodarki odpadami Urzędu Miasta, Przemysław Rogowski. – Ja postanowiłem całkowicie zerwać z plastikiem.

Akcja potrwa do końca roku. Ratusz ma w planach różnorodne działania edukacyjne, informacyjne, współpracę z legnicką gastronomią, instytucjami kultury i stowarzyszeniami. Wspomagać ją będą również wolontariusze Team Legnica.

Więcej informacji na temat ograniczania użycia jednorazowego plastiku znaleźć można na:

·         FB: Miasto Legnica

·         FB: (groups): zrywamzplastikiem

·         Instagram: @zrywamzplastikiem; #zrywamzplastikiem

·         https://portal.legnica.eu/zrywam-z-plastikiem/

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 07.03.2019 | Wyświetleń: 3291
Powrót na listę aktualności

Zobacz także