Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Piękny jubileusz miłości i szacunku. 25 małżeństw świętowało Złote Gody

Piękny jubileusz miłości i szacunku. 25 małżeństw świętowało Złote Gody
28.10.2021
Piękny jubileusz miłości i szacunku. 25 małżeństw świętowało Złote Gody

W środę (27 października) w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej odbyła się uroczystość Złotych Godów. 25 par, które przez minimum 50 lat są już w związku, otrzymało odznaczenia przyznawane przez prezydenta RP za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Medale wręczał prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. – To piękne jubileusze, świadczące o państwa miłości, przywiązaniu i wzajemnym szacunku. Stanowicie moralny wzór dla młodszych pokoleń - powiedział Tadeusz Krzakowski.

Szczęśliwym i wzruszonym parom towarzyszyły rodziny i przyjaciele, którzy odśpiewali jubilatom gromkie sto lat. Z recitalem wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali: Władysława i Stanisław Broda, którzy jako jedyni obchodzili Diamentowe Gody (60 lat wspólnego życia), a także obchodzący Złote Gody (50-lecie) Barbara i Tadeusz Kruzel, Anna i Ryszard Pereta, Zdzisława i Stanisław Przybylak, Maria i Stanisław Zatorscy, Maria i Janusz Trzcińscy, Romana i Jędrzej Kmita, Stefania i Leonard Manczak-Mancewicz, Wiesława i Zbigniew Śniady, Gertruda i Tadeusz Sowa, Stanisława i Józef Latawiec, Marianna i Zbigniew Samorek, Halina i Eugeniusz Jadanowscy, Urszula i Wiesław Szczygieł, Alicja i Antoni Majchrowscy, Danuta i Jan Niklewicz, Danuta i Robert Miłosz, Irena i Edward Kanclerz, Irena i Zygmunt Krajnik, Danuta i Jerzy Czarnieccy, Janina i Mieczysław Lemieszkiewicz, Grażyna i Ryszard Podniesińscy, Jolanta i Mirosław Hetmańczyk, Elżbieta i Józef Zamkowscy oraz Krystyna i Sylwester Szczęśniak.

 

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Odznaczenie przyznawanie na wniosek przez Prezydenta RP.

Wymagane dokumenty:

·         Wniosek (do pobrania poniżej)

·         Wniosek złożyć mogą sami zainteresowani lub ich bliscy.

Opłaty:

·         wolne od opłaty

Termin załatwienia sprawy:

·         około 3 miesięcy od daty zgłoszenia

Jednostka odpowiedzialna:

·         USC, pokój nr 15 ul. Chojnowska 2 (Akademia Rycerska) tel. 76 723 33 74

·         W biletomacie kolejkowym należy wybrać: USC -> C

Tryb odwoławczy:

·         nie dotyczy

Dodatkowe informacje:

Odznaczeni medalem za długoletnie pożycie mogą być małżonkowie, którzy przeżyli 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Rola urzędu stanu cywilnego w tym zakresie polega na sporządzeniu projektu wniosku, następnie po uprzednim ustaleniu aktualnej sytuacji prawnej małżonków, przesłanie projektu wniosku do Wojewody Dolnośląskiego, jako organu wnioskującego do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie odznaczenia. USC w Legnicy nie ma wpływu na czas oczekiwania na przyznanie odznaczeń.

Prezydent RP na podstawie przedłożonego wniosku nadaje jubilatom Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczenia odznaczeń dokonuje się w trakcie zorganizowanej przez miasto z tej okazji uroczystości.

Podstawa prawna:

·         Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach.

·         Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie szczegółowego postępowania w sprawach nadawania orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów.

Więcej na stronie: https://bazawiedzy.legnica.eu/baza-wiedzy/base/artykul/246

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 28.10.2021 | Wyświetleń: 686
Powrót na listę aktualności

Zobacz także