Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Pierwszy projekt Bardzo Młodej Kultury na półmetku. Premierowy występ 1 sierpnia

Pierwszy projekt Bardzo Młodej Kultury na półmetku. Premierowy występ 1 sierpnia
23.07.2021
Pierwszy projekt Bardzo Młodej Kultury na półmetku. Premierowy występ 1 sierpnia

Za nami półmetek realizacji projektu „Naprzeciw sztuce”, podczas którego artystyczne warsztaty prowadzą Agnieszka Szumiło z Szumilo Art Forum Group oraz Monika Kręcisz – Kozłowska i Ievgeniia Bivol z pracowni florystycznej Flowers Ctrl.

To niezwykłe spotkanie dwóch światów – muzyki i natury – mające na celu integrację dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej odbywa się w ramach dolnośląskiej  edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2021, za którego realizację w naszym mieście odpowiada Galeria Sztuki.

Podczas spotkań w pracowni wokalnej uczestnicy tworzą własny utwór muzyczny z tekstem dwujęzycznym, z kolei kwiaciarni Flowers Ctrl młodzież buduje kompozycje florystyczne– konstrukcje land art, które będą bazą do przygotowania sceny. Na niej – podczas pikniku w niedzielę 1 sierpnia w legnickiej Palmiarni – obejrzymy premierowy występ dzieci, które biorą udział w warsztatach.

Warsztatom towarzyszy zabawa w duchu międzykulturowej integracji.

- Obcowanie z naturą i z drugim człowiekiem to dwie kluczowe idee, które nam przyświecają. Budowanie relacji nieodłącznie wiąże się z byciem prawdziwym i naturalnym. Pozwala przetrwać i kreatywnie rozwijać się. Pragniemy dać najmłodszym tę możliwość – choćby w mikro-skali, podczas naszych spotkań warsztatowych. Dzięki połączeniu idei sztuki ziemi i muzyki powstanie synkretyczna forma, która ma pomóc zawiązać nowe przyjaźnie, wzbogacić świadomość czym jest kultura, natura, sztuka, proces tworzenia, pracy w zespole i pozostawi wspaniałą energię – wyjaśnia pomysłodawczyni, Monika Kręcisz-Kozłowska.

„Naprzeciw sztuce” to nie jedyny pomysł, który uzyskał wsparcie w ramach tegorocznej edycji dolnośląskiej Bardzo Młodej Kultury. Już we wrześniu rozpocznie się realizacja „Projektu Maszyna”, realizowanego wspólnie z V Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Skierowane do młodzieży działania zainspirują młodzież do twórczego wyrażania siebie i zwiększą świadomość w zakresie szeroko pojętej mocy słowa i życia w social mediach. Do tej pory, w minionych latach w Legnicy odbyły się już dwa projekty w ramach BMK – nawiązujący do sztuki street art projekt „Ale Murale!” w 2019 roku i łączący świat sztuk audiowizualnych z literaturą „Fahrenheit 451” w 2020 roku.

 Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 23.07.2021 | Wyświetleń: 433
Powrót na listę aktualności

Zobacz także