Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Polska poczta w powojennej Legnicy. Poznaj historię miasta

Polska poczta w powojennej Legnicy. Poznaj historię miasta
15.03.2019

Polska poczta w powojennej Legnicy. Poznaj historię miasta

Na naszym portalu Legnica.eu prezentujemy kolejny artykuł dotyczący powojennej historii miasta. Ich autor, Marek Żak, jest wnikliwym badaczem i pracownikiem naukowym Muzeum Miedzi. Jego historyczne opowieści, cieszące się popularnością wśród czytelników, publikowane są też w Magazynie Miejskim Legnica.eu. W dzisiejszej publikacji autor przybliża historię tworzenia poczty polskiej w powojennej Legnicy.

Jedną z grup operacyjnych, która przybyła do Legnicy już w kwietniu 1945 r., byli pocztowcy. Marian Makowski, jeden z członków zespołu wysłanego na Ziemie Odzyskane przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów w Warszawie, wspominał: „Miasto zastaliśmy zupełnie puste. Niesamowicie przedstawiały się wymarłe ulice Legnicy. Można było przejść np. od dzisiejszej ul. Złotoryjskiej aż na koniec Wrocławskiej i nie spotkało się żadnej ludzkiej istoty”. Grupa zajęła dla swoich potrzeb kilka domów przy ul. Orzeszkowej, gdzie zorganizowano m.in. pierwsze biura i pracowniczą stołówkę. Za prowiant robiły wówczas zapasy i przetwory w słoikach znalezione w opuszczonych piwnicach.

Pomimo skrajnie trudnych warunków życia i pracy, pierwszy Urząd Pocztowy w Legnicy został uruchomiony 6 maja 1945 r. Znajdował się w lokalu przy ul. Jaworzyńskiej, a jego pierwszym naczelnikiem został Franciszek Zielonka. W kolejnym miesiącu przy ul. Dworcowej został zorganizowany Urząd Pocztowy Legnica 2 (tzw. urząd dworcowy). Z kolei okazały gmach legnickiej poczty, znajdujący się przy ul. Piastowskiej, otrzymano dopiero w 1947 r., kiedy obiekt ten opuściły wojska radzieckie.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 15.03.2019 | Wyświetleń: 359
Powrót na listę aktualności

Zobacz także