Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Poniemieckie Karoliny Kuszyk Legnicką Książką Roku 2019

Poniemieckie Karoliny Kuszyk Legnicką Książką Roku 2019
24.09.2020
Poniemieckie Karoliny Kuszyk Legnicką Książką Roku 2019

Książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk została wybraną Legnicką Książką Roku 2019. Uroczystości odbyły się w środę (23 września) w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej. Wieczór uświetnił koncertem online Bartek Rzepka. To była już dziesiąta edycja LKR.

W tym roku, ze względu na epidemię COVID-19, nie mogliśmy się spotkać w większym gronie, jak to bywało do tej pory. Dlatego zarówno przyznanie tytułu Legnickiej Książki Roku, jak i koncert Bartka Rzepki mogliśmy obejrzeć w sieci.

„Poniemieckie” to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych, odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Karolina Kuszyk urodzona w Legnicy germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, stypendystka DAAD, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej (m.in. Ilse Aichinger i Maxa Frischa) i trenerka kompetencji międzykulturowych. Za „Poniemieckie” otrzymała Nagrodę im. Arthura Kronthala (Arthur-Krontha-Preis 2020).

Zwyciężczyni dziesiątej edycji Legnickiej Książki Roku dowiedziała się o swym sukcesie na wczorajszej gali w Sali Maneżowej. Statuetkę i kwiaty wręczył autorce prezydent Tadeusz Krzakowski.

- Dziękuję organizatorom tego konkursu o 10-letniej już historii, Legnickiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Miedzi. Utrwala on pamięć o naszym mieście, jego wyjątkowość – mówił prezydent. – Chcemy promować i doceniać twórczość naszych autorów. Gratuluję wszystkim nominowanym. Gratuluję zwyciężczyni talentu i edukacyjnych walorów jej książki.

- Jestem bardzo szczęśliwa – mówiła Karolina Kuszyk. – Ta książka jest dla ciekawych naszego miasta, regionu, ciekawych przenikania się kultur.

Nominacje do tytułu Legnickiej Książki Roku 2019 otrzymało już w lutym sześć wydawnictw, wybranych przez kapitułę konkursu spośród 34 ubiegłorocznych publikacji. Z powodu pandemii wręczenie tytułu odbyło się dopiero teraz.

Nominacje do Tytułu Legnickiej Książki Roku 2019:

1. Konrad Byś, Marek Żak „Zarys dziejów kolei w Legnicy”.

2. Monika B. Janowska „Mało brakowało”.

3. Zbigniew Kraska, Mirosław Ratajczak, Janina Stasiak „Tutor: Bronisław Chyła: malarz, mistrz, mentor”.

4. Karolina Kuszyk „Poniemieckie”.

5. „Przygody skarpetek napisane przez dzieci z klasy 2b Szkoły Podstawowej nr 4 im. W. Puchalskiego w Legnicy”, opieka B. Scharfenstein-Kapuścińska.

6. „Zapomniane obrazy: Łemkowszczyzna w fotografiach Johna Masleya z lat 1923 i 1938 - The forgottenimages”, wybór i opracowanie zdjęć, teksty wstępne i red. Jerzy Starzyński.

Konkurs ten, pod patronatem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, już od dziesięciu lat organizują Muzeum Miedzi wraz z Legnicką Biblioteką Publiczną.

Kapituła oceniała książki związane z Legnicą, bądź napisane przez legniczanina albo wydane w naszym mieście. Najwyżej cenione przy wyborze są: staranność edytorska (estetyka, szata graficzna) i redakcyjna, atrakcyjność tematu, wartość poznawcza i artystyczna, oryginalność, efekt indywidualnej pracy osoby lub zespołu, a także oddziaływanie na społeczność miasta, regionu i kraju.

Tutaj obejrzysz uroczystość, a poniżej galerię zdjęć

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 24.09.2020 | Wyświetleń: 331
Powrót na listę aktualności

Zobacz także

W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbywa się najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne – Powszechny Spis Rolny 2020. Spis prowadzony jest  przede wszystkim metodą samospisu internetowego, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej pod adresem spisrolny.gov.plW sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się,  dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub skorzystać z pomocy rachmistrza spisowego który zadzwoni, aby pozyskać informacje od tych z Państwa którzy są rolnikami i zamieszkują na terenie Legnicy.