Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Posiedzenie zarządu ZMP z wicepremierem Jarosławem Gowinem

Posiedzenie zarządu ZMP z wicepremierem Jarosławem Gowinem
02.04.2020

Zarząd ZMP spotkał się w środę (1 kwietnia) na telekonferencji z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i wiceministrem finansów Tomaszem Robaczyńskim. W zdalnym posiedzeniu uczestniczył prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Podczas spotkania samorządowcy zgłosili postulaty do tarczy antykryzysowej, dotyczące m.in. przepisów porządkowych, podatków lokalnych i opłat oraz zamówień publicznych. Poruszono kwestię dotacji dla przedszkoli niepublicznych oraz w potrzebę uregulowania zasad funkcjonowania systemu oświaty i wychowania w okresie epidemii.

Rozmawiano o finansach publicznych. Minister Robaczyński złożył propozycję pomocy dla samorządów poprzez przyśpieszenie przekazywania rat subwencji ogólnej (podział w ramach działań Komisji Wspólnej Rządu i ST).

Wicepremier Jarosław Gowin odniósł się do dwóch stanowisk ZMP, dotyczących wyborów prezydenckich 10 maja. Jego zdaniem postulowane przez Związek wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest dyskusyjne, ponieważ niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe. Jednocześnie zwrócił się do zarządu ZMP z prośbą o ustosunkowanie się do propozycji odłożenia terminu wyborów.

Samorządowcy przekonywali, na podstawie kalendarza wyborczego, że niemożliwe i niebezpieczne jest przeprowadzenie wyborów w zaplanowanym terminie. Wiele osób pracujących wcześniej w komisjach wyborczych rezygnuje, a nowi się nie zgłaszają. Do dymisji podają się urzędnicy wyborczy. Na przykład w Legnicy Krajowe Biuro Wyborcze do dzisiaj nie powołało takich urzędników.

Podczas trzeciego nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu ZMP (1 kwietnia), przyjęto również stanowisko w sprawie pilnej potrzeby uregulowania zasad funkcjonowania systemu oświaty i wychowania w okresie epidemii.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 02.04.2020 | Wyświetleń: 265
Powrót na listę aktualności

Zobacz także