Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych i uciekł. Wpadł dzięki monitoringowi

Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych i uciekł. Wpadł dzięki monitoringowi
25.02.2020
Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych i uciekł. Wpadł dzięki monitoringowi

Dzięki kamerom miejskiego monitoringu i zaangażowaniu funkcjonariuszy straży miejskiej, legniccy policjanci zatrzymali kierowcę, który potrącił kobietę na przejściu dla pieszych.  Mężczyzna, nie zatrzymując się oraz nie udzielając jej pomocy, odjechał z miejsca zdarzenia. Za ten czyn odpowie teraz przed sądem.

Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ulic: Wrocławskiej z  Libana w Legnicy.  Kierowca samochodu Opel Vectra potrącił kobietę  przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Po uderzeniu w pieszą nie zatrzymał swojego pojazdu, aby sprawdzić, czy kobieta nie potrzebuje pomocy, tylko pojechał dalej, uciekając tym samym z miejsca wypadku.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybył, wezwany przez świadków, zespół ratownictwa medycznego oraz policjanci legnickiej drogówki. Legniczanka została przewieziona do szpitala, a funkcjonariusze udali się w pościg za kierowcą opla.

- Całość zdarzenia zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Dzięki czujnym oczom ich operatorów i funkcjonariuszom straży miejskiej, szybko ustalono numery rejestracyjne pojazdu oraz kierunek poruszania się samochodu. Strażnicy na bieżąco informowali policjantów o trasie przejazdu opla i miejscach, gdzie porusza się poszukiwane auto. Po krótkim pościgu mundurowi zatrzymali 78-letniego kierowcę-uciekiniera – informuje Jadwiga Ekiert  z biura prasowego legnickiej policji. .

Na szczęście kobiecie poszkodowanej w zdarzeniu, oprócz ogólnych potłuczeń ciała, nic poważnego się nie stało. Została ona ukarana mandatem karnym. Natomiast mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy i sporządzono wniosek o jego ukaranie do sądu.

Ku przestrodze publikujemy film z tego zdarzenia, aby uzmysłowić zarówno kierującym, jak i pieszym wagę respektowania obowiązujących przepisów ruchu drogowego oraz istotę stosowania na drodze zasady ograniczonego zaufania. Film można obejrzeć TUTAJ

Policja przypomina

Kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma zachować szczególną ostrożność. Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest również ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Wyprzedzanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu przepuszczenia przechodzących po nim osób, jest jednym z najcięższych wykroczeń w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia niechronionych użytkowników dróg.

Funkcjonariusze przypominają także o obowiązkach osób pieszych, którym zabrania się wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, na czerwonym świetle, zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Zanim wejdziesz na jezdnię upewnij się, że nic nie jedzie. Podczas przechodzenia na drugą stronę jezdni obserwuj drogę wokół siebie, nie patrz w telefon, nie słuchaj głośno muzyki przez słuchawki oraz nie skupiaj swojej uwagi na rozmowie z innymi. Pamiętaj, że pieszego nie chroni żadna mechaniczna bariera, dlatego tak ważne jest, aby przemieszczając się po zmroku, posiadać elementy odblaskowe, które znacznie poprawiają naszą widoczność na drodze i tym samym zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Źródło: KMP  w Legnicy

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 25.02.2020 | Wyświetleń: 266
Powrót na listę aktualności

Zobacz także