Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Powstaje Centrum Witelona. Prace są bardzo zaawansowane

Powstaje Centrum Witelona. Prace są bardzo zaawansowane
24.11.2022
Powstaje Centrum Witelona. Prace są bardzo zaawansowane

W parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona. Prace są bardzo zaawansowane. Już teraz odrestaurowane detale architektoniczne dają przedsmak tego, jaką perełką będzie Centrum po rewitalizacji.

Obecnie wewnątrz budynku trwają końcowe prace wykończeniowe. W sali głównej odrestaurowany sufit kasetonowy został odebrany przez konserwatora zabytków, podobnie jak sufit w sali konferencyjnej. Natomiast trzeci z odkrytych sufitów jest odrestaurowywany przez konserwatorów. – Pod względem architektonicznym jest on najciekawszy – mówi Marcin Andrzejewski, pełnomocnik prezydenta ds. Centrum Kultury, Nauki, Edukacji Witelona w Legnicy. – Odkryty został na nim pierwszy oryginalny herb Legnicy.

Wcześniej odrestaurowane zostały freski na ścianie przyszłej sali konferencyjnej, podobnie jak oryginalne drzwi wejściowe.  Na podłogach położono dębowe parkiety.

Na zewnątrz położona została już nowa elewacja. Wymieniono okna i   drzwi. Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Zbudowano parking i ogrodzenie Dzięki tym rozwiązaniom  Centrum będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Niedawno rozstrzygnięty został przetarg na wyposażenie audio wizualne Centrum Witelona, które wygrała polska Firma A+V. – Ma ona duże doświadczenie w wyposażaniu np. muzeów, czy centrów konferencyjnych w najnowocześniejsze urządzenia – dodaje Marcin Andrzejewski.  – Dzięki nim nasza sala będzie miała najlepsze wyposażenie na Dolnym Śląsku. Pojawi się przez to możliwość prowadzenia konferencji z miejscami na całym świecie.

Trwa też projektowanie ekspozycji z główną wystawą OKO. Perspektywa Przyszłości. według koncepcji Anny Rzeźnik i Kaspra Skirgajłło-Krajewskiego. To będzie niestandardowo i nowoczesne zaaranżowana przestań, gdzie zostanie  nam przybliżony dorobek Witelona. Anna Rzeźnik tworzyła m.in. wystawy w Muzeum  Żydów Polskich Polin, Powstania Warszawskiego, czy Centrum Nauki Kopernik, co gwarantuje wysoką jakość. Specjalną, stałą atrakcją w Centrum Witelona będzie ekspozycja interaktywna i warsztatowa dotycząca miedzi „Metale Szlachetne”, która ma pokazać historię pierwiastka oraz jego zastosowanie we współczesnym przemyśle, elektronice i nowych technologiach, a także pokazać globalne znaczenie KGHM Polska Miedź.

- Dążymy do tego by stworzyć tutaj wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, będące symbolem miasta. Łączące historię ze współczesnością, budujące jego tożsamość. Ale także  łączące je z parkiem – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.     

Centrum będzie służyło  nie tylko mieszkańcom Legnicy, ale także gościom z całego  regionu. Właśnie w połączeniu z urokliwym parkiem i jego atrakcjami – fontannami, palmiarnią i basenami, zachęci do spędzenia tutaj całego dnia.  

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 24.11.2022 | Wyświetleń: 1271
Powrót na listę aktualności

Zobacz także