Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Powstaje Centrum Witelona. Zobacz co już zrobiono

Powstaje Centrum Witelona. Zobacz co już zrobiono
20.01.2021
Powstaje Centrum Witelona. Zobacz co już zrobiono

W parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona. Na zewnątrz budynku jest  już nowa piękna elewacja. Wymieniono większość okien i drzwi.

Położona już nowa elewacja pozwala wyobrazić sobie jaki atrakcyjny będzie to gmach po zakończeniu prac. Podkreślają to jeszcze bardziej zamontowane białe drewniane okna wraz z drzwiami nawiązującymi do epoki. Wewnątrz budynku trwają zaawansowane prace konstrukcyjne. Wzmacniany jest strop, kładziony tynk i docieplanie ścian.  Niedawno odkryte malowidła na drewnianych kasetonach ukrytych pod warstwami farby są już konserwowane.

Co już zrobiono dotychczas?  Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Wzmacniany jest główny wewnętrzny balkon. Powstają  pomieszczenia użytkowe i zaplecze sanitarne. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Dzięki tym rozwiązaniom  Centrum będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.

- Centrum Witelona będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.

Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie – do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnych.

Pierwszy wizerunek Domu Strzeleckiego widnieje na panoramie miasta z 1730 roku. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany. W 1845 roku, po całkowitym zniszczeniu w pożarze, odbudowano go i odtworzono ponownie w  1850 r. Obecny kształt uzyskał po przebudowie w 1928 roku.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 20.01.2021 | Wyświetleń: 2586
Powrót na listę aktualności

Zobacz także