Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Premier wprowadził w całym kraju drugi stopień alarmowy, w związku z wyborami

Premier wprowadził w całym kraju drugi stopień alarmowy, w związku z wyborami
10.07.2020

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wprowadził na terytorium całego kraju drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP). Ostrzeżenie obowiązuje od 10 lipca od godz. 00:01, do 13 lipca do godz. 23:59. Zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, w związku z organizacją drugiej tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest 2., w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego realizują m. in. takie zadania jak:

·         wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;

·         monitorowanie i weryfikowanie, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;

·         sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;

·         poinformowanie pracowników instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;

·         wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

(Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)

 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 10.07.2020 | Wyświetleń: 81
Powrót na listę aktualności

Zobacz także