Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Prezydent Tadeusz Krzakowski odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec

Prezydent Tadeusz Krzakowski odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec
29.11.2019
Prezydent Tadeusz Krzakowski odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec

Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, przyznał Tadeuszowi Krzakowskiemu Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN, w uznaniu jego wieloletnich działań na rzecz rozwoju partnerstwa Legnicy i Wuppertalu oraz polsko-niemieckiego dialogu.

Podniosła uroczystość miała miejsce 29 listopada br. w Konsulacie Generalnym RFN we Wrocławiu. W obecności wielu gości z Wuppertalu i Legnicy odznaczenie wręczył konsul generalny Hans Jörg Neumann. Również on wygłosił laudację poświęconą zasługom laureata w dziedzinie umacniania międzynarodowej współpracy miast, ich mieszkańców i krajów, budowaniu mostów pojednania i skutecznemu kruszeniu murów wzajemnych uprzedzeń.

- Jest Pan wyjątkowym przyjacielem zgody i współdziałania, obdarzanym sympatią i szacunkiem mieszkańców Legnicy i Wuppertalu – mówił gospodarz konsulatu. - Już prawie od dwóch dekad jest Pan ważnym architektem partnerstwa, nadając mu wciąż nowe formy i aktywnie włączając do partnerskich relacji różne środowiska obu miast. Ma pan wolę ich ożywiania i unowocześniania. Uczymy się od siebie nawzajem.

Konsul Hans Jörg Neumann szczególną uwagę zwrócił na zaangażowanie prezydenta Krzakowskiego w kształtowanie Legnicy jako miasta wielokulturowego, na szacunek dla odwiedzających go byłych mieszkańców, na renowację historycznych zabytków i ochronę dziedzictwa kulturowego obecnych i dawnych Legniczan. Legniczanie są świadomi złożoności tego dziedzictwa.

- Jest dla mnie ogromnym honorem i osobistym zaszczytem przyznanie tak ważnego odznaczenia – mówił w swym podziękowaniu prezydent Tadeusz Krzakowski. - Przyjmuję je z wielką osobistą satysfakcją, ale także w imieniu mieszkańców Legnicy, których mam zaszczyt reprezentować. Pragnę podkreślić, że przyznane mi wyróżnienie jest zasługą wielu osób, po obu stronach naszej granicy, z którymi miałem przyjemność współpracować.

Prezydent Legnicy wspominał wybitne osobistości z Wuppertalu. Przywołał m.in. nadburmistrzów, których dobra wola oraz udział w powołaniu i kontynuowaniu współpracy przyniosły wspólny sukces. To: Ursula Kraus, Hans Kremendahl, Peter Jung i Andreas Mucke. Przywołał też wybitną postać zmarłego już profesora Siegfrieda Masera – pierwszego przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu, odznaczonego przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, a także odznaką Zasłużonego dla Legnicy. Przypomniał również legnickie osobistości zasłużone dla idei pojednania, a wśród nich – prezydentów Tadeusza Pokrywkę, Edwarda Jaroszewicza i Ryszarda Kurka.

- Myślenie o przyszłości współpracy Legnicy i Wuppertalu czyni to odznaczenie jeszcze cenniejszym - podkreślił na koniec Tadeusz Krzakowski. - Jestem wdzięczny i szczęśliwy, że możemy tworzyć polsko-niemiecką wspólnotę przyjaźni, połączoną wyznawanymi wartościami i ideałami wspólnej Europy. Dlatego raz jeszcze serdecznie dziękuję, a wyróżnienie dedykuję wszystkim autorom historycznego sukcesu projektu współpracy Polaków znad rzeki Kaczawy i Niemców znad rzeki Wupper.

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 29.11.2019 | Wyświetleń: 962
Powrót na listę aktualności

Zobacz także