Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Prezydent Tadeusz Krzakowski: Samorząd to fundament lepszej Polski

Prezydent Tadeusz Krzakowski: Samorząd to fundament lepszej Polski
27.05.2020
Prezydent Tadeusz Krzakowski: Samorząd to fundament lepszej Polski

W maju 2020 roku obchodzimy 30. rocznicę restytucji polskich samorządów gminnych. Reforma ustroju samorządowego to najbardziej udana część całego pakietu, wdrożonego po 1990 roku. Przekazanie odpowiedzialności za sprawy lokalne organom gmin – radom, zarządom, wójtom, burmistrzom i prezydentom, doprowadziło do przebudowy, szybkiego rozwoju i modernizacji lokalnej Polski.

Samorządy wypracowały narzędzia zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów zwykłych ludzi, całych lokalnych społeczności. Nasze miasto od trzydziestu lat idzie drogą społeczeństwa obywatelskiego.

Dzisiaj, po 30 latach tworzenia dobrych praktyk dla funkcjonowania gminnych społeczności wiemy, że w Polsce samorządowej, także w naszej małej legnickiej Ojczyźnie, potrzebujemy samodzielności, mądrego oparcia w administracji państwowej, mniej ingerencji, mniej polityki, a więcej realnego samorządzenia oraz troski o zaspokajanie potrzeb mieszkańców.

Działając w strukturach rozwijającego się przez lata, autentycznego samorządu gminnego, ponad wszelką wątpliwość stwierdzamy, że ta reforma ustrojowa przyniosła bardzo pozytywne, korzystne skutki.

Z naszego punktu widzenia - działaczy samorządowych, najistotniejsze korzyści reformy samorządowej to: decentralizacja zadań lokalnych, faktyczna podmiotowość i autonomia gminy oraz efektywność władz lokalnych i ich odpowiedzialność za miasto i mieszkańców.

Wzrosła efektywność gospodarowania zasobami społeczności lokalnych. Znacząco zmienił się wizerunek naszego miasta. Wzrósł poziom świadczonych mieszkańcom usług komunalnych. Zdecydowanie zwiększył się udział obywateli w sprawowaniu i kontrolowaniu działalności władzy lokalnej. Wyrosło nam pierwsze pokolenie młodych samorządowców, trzydziestolatków i nieco starszych, którzy już uczestniczą w modernizacji i unowocześnianiu miasta.

O zmianach, jakie zaszły w Legnicy w ciągu minionych 30 lat, zaświadczyć może każdy obywatel naszego miasta, który choćby w minimalny sposób interesuje się jego życiem i rozwojem. Budżet zwiększył się w tym czasie niemal siedmiokrotnie, z nieco ponad stu milionów do niemal siedmiuset. Do historii Legnicy samorządowej weszło wiele bardzo ważnych wydarzeń. Wspomnijmy choćby rok 1993, kiedy to wraz z wyjazdem ostatnich żołnierzy Federacji Rosyjskiej, miasto odzyskało swoją pełną suwerenność. W roku 1997 gościliśmy papieża Jana Pawła II, który w Legnicy odprawił mszę świętą dla setek tysięcy pielgrzymów. Rok 2009 przyniósł nam huragan, który zniszczył zabytkowy park Miejski i ogromne połacie miasta. Mogliśmy poczuć wzruszenie i dumę, gdy tysiące mieszkańców ruszyło solidarnie na pomoc swemu miastu i przywracając mu dawny blask.

Parafrazując cytat z Cypriana Norwida o „Ojczyźnie jako wielkim zbiorowym obowiązku”, po 30 latach od chwili odrodzenia się w Polsce lokalnego samorządu - powiedzieć można, że wielkim zbiorowym obowiązkiem lokalnych społeczności stała się troska o gminy i miasta. Samorządzenie – to najsolidniejszy z fundamentów, skutecznie wypróbowany w praktyce sposób także na lepszą i zasobniejszą Polskę.

 

Tadeusz Krzakowski

Prezydent Legnicy

 

 Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 27.05.2020 | Wyświetleń: 301
Powrót na listę aktualności

Zobacz także