Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

PROMOCJE 2021. Poznaliśmy już zwycięzców. Obejrzyj ich prace w Galerii Sztuki

PROMOCJE 2021. Poznaliśmy już zwycięzców. Obejrzyj ich prace w Galerii Sztuki
06.12.2021
PROMOCJE 2021. Poznaliśmy już zwycięzców. Obejrzyj ich prace w Galerii Sztuki
Łukasz Jankowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zdobył główną nagrodę 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych PROMOCJE 2021.

Do konkursu zgłosiło się 56 artystów z trzynastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród nadesłanych 173 prac jury wybrało 70 prac 25 artystek i artystów. Laureatów poznaliśmy podczas gali 3 grudnia. 

- Zawsze z niecierpliwością czekam na PROMOCJE – mówił podczas gali prezydent Tadeusz Krzakowski. - Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, a w szczególności Łukaszowi Jankowiczowi. Gorąco zapraszam też Państwa do obejrzenia pokonkursowej wystawy prac.

Prace uczestników 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2021 obejrzymy w Galerii Sztuki, pl. Katedralny 1. Wystawa czynna jest do 23 stycznia 2022 r. Wstęp wolny.

Laureaci PROMOCJI 2021:

ŁUKASZ JANKOWICZ, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie –1. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 10.000 zł.

JULIA TYMAŃSKA, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy w wysokości 3.000 zł.

MICHAŁ ŁAPCZYŃSKI, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – Statuetka Srebrna Ostroga oraz 1000 zł.

SOFIA JACKIEWICZ, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy w wysokości 1000 zł.

SYLWIA RAMS, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie – Wyróżnienie Honorowe Jury.

Ponadto w konkursie zostały przyznane również następujące nagrody pozaregulaminowe:

RAFAŁ BAKALARCZYK, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Nagroda dr Artura Kwaśniewskiego - Prezesa CDT Medicus w Lubinie w wysokości 2.500 zł.

ALEKSANDRA SIKORA, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie – Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT.

JULIA TYMAŃSKA, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – Nagroda Magazynu SZUM.

MARCIN KOZŁOWSKI, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – Nagroda magazynu Notes na 6 Tygodni.

ŁUKASZ JANKOWICZ, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – Nagroda Kwartalnika ARTLUK.

 

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE odbywa się w legnickiej Galerii Sztuki od 1991 roku. Należąc do najstarszych tego typu konkursów w Polsce, od 30 lat wspiera młodych artystów na początku ich drogi twórczej oraz prezentuje szerokie spektrum stylów i kierunków rozwoju współczesnego malarstwa polskiego.

Adresatkami i adresatami Przeglądu są absolwentki i absolwenci pracowni malarskich wyższych uczelni plastycznych dwóch ostatnich lat. Dzięki Przeglądowi mają szansę na zaistnienie na rynku sztuki, a także na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w polskiej sztuce.

Dotychczas główna nagroda w OPMM PROMOCJE trafiła do trzydziestu pięciu laureatek i laureatów, a tytuł ex aequo przyznano sześć razy. Wiele młodych malarek i malarzy zostało uhonorowanych pozostałymi nagrodami i wyróżnieniami. Przez lata w Przeglądzie wzięło udział około 1400 artystów – absolwentek i absolwentów wszystkich rodzimych ASP oraz wielu polskich uczelni uniwersyteckich. Dla wielu z nich uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przepustką do udziału w dojrzałym środowisku twórczym. Późniejsze sukcesy wyróżnionych w Przeglądzie artystów pokazują, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki. Przeglądy od lat odbywają się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (jednocześnie fundatora Grand Prix), Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Miasta Legnicy.

Pokonkursowa wystawa to wspaniała okazja do przyjrzenia się aktualnym trendom i zjawiskom panującym w malarstwie polskim. Mimo, że konkurs organizowany jest poza największymi centrami kulturalnymi Polski i z dala od ośrodków akademickich kształcących w dziedzinach artystycznych, cieszy się – z racji poziomu i długoletniej tradycji – niesłabnącym zainteresowaniem. Dla uczestniczek i uczestników PROMOCJE są wystawą szczególną, bo pierwszą lub jedną z pierwszych. Są dużą zbiorową konfrontacją z rówieśnikami z całego kraju, surową weryfikacją umiejętności i osobowości, dokonywaną przez profesjonalnych jurorów oraz szansą na dobry start w świecie sztuki. Wiele funkcjonujących w jego obrębie nazwisk ma na koncie legnicki epizod u progu swej kariery artystycznej czy akademickiej.

Lista uczestniczek i uczestników wystawy:

Agnieszka Apoznańska, Rafał Bakalarczyk, Aleksandra Brodzińska, Matylda Burszta, Piotr Desperak, Natalia Grabko, Sara Ilia-Rurka, Michał Iwański, Sofia Jackiewicz, Łukasz Jankowicz, Filip Kampka, Justyna Klecka, Adrianna Konopka, Marcin Kozłowski, Aneta Lewandowska, Michał Łapczyński, Jakub Maciejczyk, Tomasz Masionek, Sylwia Rams, Aleksandra Sikora, Teresa Katarzyna Sporn-Mielniczuk, Justyna Talik, Julia Tymańska, Julianna Wińczyk, Weronika Wrzosek, Paulina Żuk.

 

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 06.12.2021 | Wyświetleń: 309
Powrót na listę aktualności

Zobacz także