Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Przebudowa al. Piłsudskiego. Zaawansowane prace na jezdni północnej

Przebudowa al. Piłsudskiego. Zaawansowane prace na jezdni północnej
08.11.2018
Przebudowa al. Piłsudskiego. Zaawansowane prace na jezdni północnej

Na przebudowywanej al. Piłsudskiego trwają bardzo zaawansowane prace na wyłączonej z ruchu jezdni północnej. Przygotowano już jezdnię do wylania asfaltu. Na prawie wszystkich odcinkach położona jest już nowa nawierzchnia chodników z kostki betonowej. Ułożone są krawężniki. Obecnie roboty ziemne trwają na ul. Marsa.

Podczas prac na tym odcinku odsłonięty został fragment starej brukowanej drogi do Koskowic. Ta zbudowana przed wojną droga z kostki brukowej miała szerokość około 7 metrów. Jeździliśmy nią jeszcze w latach 70. XX wieku. Podczas budowy dwujezdniowej arterii (obecnie al. Piłsudskiego) została przykryta asfaltem. Kostka z tej jezdni będzie służyła do remontu innych brukowanych ulic w mieście.

Przypomnijmy, że na jezdni południowej, po której teraz jeździmy, wyłożona została warstwa wiążąca i wyrównawcza asfaltu. Ostatnia, czyli ścieralna, będzie wylana na obydwu jezdniach po zakończeniu prac na stronie północnej. Położono nowe chodniki i krawężniki, przebudowano na niektórych odcinkach ścieżkę rowerową. Zbudowana została zatoka autobusowa. Wykonano renowację kanalizacji deszczowej. Zamontowano maszty z  wysięgnikiem sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych w okolicy Parku Bielańskiego. W okolicach kładki dla pieszych przebudowana została częściowo ulica Galileusza. Ustawiono krawężniki przy powstającym rondzie turbinowym.

Na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Galileusza usunięto kolizję kilkudziesięciu kabli, które były umieszczone zbyt płytko. To, a także upały miały wpływ na przedłużenie robót.

Inwestycja obejmuje obie jezdnie al. Piłsudskiego na odcinku ok. 450 m, od kładki dla pieszych w obrębie skrzyżowania z ul. Galileusza i Marsa do skrzyżowania z ul. Koskowicką i Wielkiej Niedźwiedzicy, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Budowane jest nowe oświetlenie uliczne, a zieleń w pasie drogowym – poddana bedzie rekultywacji. Przy nowym rondzie turbinowym powstanie kolejne aktywne przejście dla pieszych. U zbiegu Wielkiej Niedźwiedzicy z Kasjopei oraz łącznikiem, biegnącym pod wiaduktem kolejowym do ul. Koskowickiej, przewidziane jest wyniesione skrzyżowanie.

Koszt inwestycji to ok. 7,94 mln zł. Miasto otrzymało na nią dotację w ramach rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019” w wysokości ok. 2,8 mln zł.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 08.11.2018 | Wyświetleń: 384
Powrót na listę aktualności

Zobacz także