Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Rozpoczęła się wypłata dodatkowego świadczenia. Trzynastki na kontach emerytów

Rozpoczęła się wypłata dodatkowego świadczenia. Trzynastki na kontach emerytów
01.04.2021

Osoby, które dostają emeryturę pierwszego dnia miesiąca, już mają dodatkowe pieniądze na swoich kontach. Trzynaste emerytury są wypłacane z urzędu, więc nie trzeba składać żadnego wniosku.

Dodatkowe kwoty są wypłacane w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca 2021 roku, czyli jest to 1250,88 zł brutto.

- Pierwsze trzynastki są już dzisiaj (1 kwietnia) na kontach, kolejne dostaną dolnośląscy seniorzy już jutro – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Warto wiedzieć, że trzynastki są wypłacane w pełnej wysokości, gdyż nie są z nich dokonywane potrącenia i egzekucje.

Trzynastki są realizowane na ogólnych zasadach, przyjętych do wypłaty świadczeń w ZUS. A to oznacza, że gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce, np. dla terminu płatności 5 kwietnia wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie. Oznacza to, że większa część osób otrzyma trzynastkę jeszcze przed świętami Wielkanocnymi.

Dodatkowe wypłaty dostaną osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2021 r. W całej Polsce dodatkowe pieniądze dostanie około 6,5 mln osób. Prognozowany koszt trzynastek to ponad 11 mld złotych.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 01.04.2021 | Wyświetleń: 219
Powrót na listę aktualności

Zobacz także