Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Rozwój LGOF: Rada ZIT gotowa do działania

Rozwój LGOF: Rada ZIT gotowa do działania
23.02.2024
Rozwój LGOF: Rada ZIT gotowa do działania

W czwartek swoje funkcjonowanie sformalizowała Rada Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalneest to ciało konsultacyjno-doradcze dla ZIT LGOF. Przypomnijmy, że ZIT LGOF to partnerstwo 35 samorządów z Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, któremu przewodzi Legnica. Samorządy na podstawie wspólnie opracowanej strategii realizować będą tzw. przedsięwzięcia strategiczne. Dla naszego obszaru to blisko 58 mln euro na zadania inwestycyjne i 6 mln euro na zdania społeczne. Rada ZIT LGOF składa się z przedstawicieli partnerów gospodarczych i społecznych, podmiotów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie. Obecnie skład Rady tworzy 12 organizacji, które reprezentują terytorialnie cały obszar LGOF.

Do najważniejszych zadań Rady ZIT LGOF należeć będzie opiniowanie dokumentów niezbędnych do realizacji zadań ZIT LGOF, zapewnienie dostępności wiedzy i doświadczenia szerszej grupy instytucji, sygnalizowanie pojawiających się nowych oddolnych potrzeb i oczekiwań, rozwijanie dialogu społecznego, a także wzmacnianie przejrzystości w podejmowaniu decyzji.

Organizacje te współpracowały z ZIT LGOF już na etapie opracowywania i konsultowania strategii, a dziś, już jako Rada, oceniły efekty wykonanych przez samorządy prac. Podczas spotkania wybrani przewodniczącego Rady. Został nim Marcin Jednorał, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A.


Legnica w pierwszej kolejności chce budować multimodalne centrum przesiadkowe przy dworcu i na ten cel chcemy przeznaczyć główne finansowanie. Pod uwagę brane jest także inwestowanie z zeroemisyjny transport publiczny. Natomiast ze społecznego funduszu jest plan, aby pieniądze wydać na projekty związane ze szkolnictwem branżowym.

Galeria zdjęć

Opublikował: Piotr Seifert | Dodano: 23.02.2024 | Wyświetleń: 534
Powrót na listę aktualności

Zobacz także