bip

Ruszyła realizacja muralu promującego Legnicki Festiwal SREBRO

Ruszyła realizacja muralu promującego Legnicki Festiwal SREBRO
17.03.2026
Ruszyła realizacja muralu promującego Legnicki Festiwal SREBRO

Jesienią ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt muralu promującego Legnicki Festiwal SREBRO. Spośród 13 zgłoszonych prac, nadesłanych przez 11 artystów z całej Polski, zwyciężyła koncepcja autorstwa Zofii Chamieni z Gdańska. Nadesłane projekty prezentowały szerokie spektrum podejść, od form abstrakcyjnych po bardziej realistyczne kompozycje, ukazując różnorodne interpretacje idei festiwalu oraz bogactwo stosowanych technik malarskich.

Po zimowej przerwie projekt wchodzi w fazę realizacji. Rozpoczęte już prace przygotowawcze poprzedzają powstanie muralu, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Marsa 21–23, na osiedlu Kopernika. Miejsce nie jest przypadkowe – ściana znajduje się w sąsiedztwie ronda turbinowego, na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego, ulicy Marsa i Galileusza, czyli w jednym z bardziej ruchliwych punktów tej części miasta. Dzięki temu realizacja ma szansę stać się wyrazistym akcentem w przestrzeni publicznej i elementem codziennego krajobrazu mieszkańców.

Planowany mural to nie tylko działanie estetyczne, ale także forma wizualnej promocji Legnickiego Festiwalu SREBRO, wydarzenia o ugruntowanej pozycji na mapie polskich i międzynarodowych imprez poświęconych sztuce współczesnej i biżuterii artystycznej. Tego typu realizacje coraz częściej pełnią funkcję nośnika tożsamości miejsca, łącząc sztukę uliczną z narracją o lokalnej kulturze.

Projekt powstaje we współpracy z Urzędem Miasta Legnicy oraz Legnicką Spółdzielnią Mieszkaniową, która udostępniła ścianę budynku pod realizację. Gotowy mural ma szansę stać się nowym, rozpoznawalnym punktem na mapie Legnicy, wpisując się w rosnący trend obecności sztuki w przestrzeni miejskiej.

(fot.Galeria Sztuki)

Galeria zdjęć

Opublikował: Anna Lango | Dodano: 17.03.2026 | Wyświetleń: 302
Powrót na listę aktualności

Zobacz także

Aktualności Rss