Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Strategia ZIT dla Legnicko Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego przyjęta

Strategia ZIT dla Legnicko Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego przyjęta
28.02.2024
Strategia ZIT dla Legnicko Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego przyjęta

To duży sukces Legnicko Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego (LGOF). Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) została przyjęta przez wszystkie 35 samorządów. To ważny moment, który otwiera drogę do sięgnięcia po wsparcie w wysokości ponad 61 milionów euro z funduszy europejskich. 

- Naszym głównym celem jest stworzenie w Legnicy multimodalnego centrum przesiadkowego przy dworcu, co zrewolucjonizuje naszą infrastrukturę transportową. Dodatkowo planujemy budowę skweru ekologicznego w sercu miasta, co wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę środowiska. Część środków zostanie przeznaczona na projekty związane ze szkolnictwem branżowym, co z kolei umożliwi inwestowanie w edukację i rozwój zawodowy młodzieży, zapewniając im perspektywy na przyszłość-powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Legnicko Głogowski Obszar Funkcjonalny składa się z 30 gmin i 5 powiatów, co czyni partnerstwo jednym z największych w kraju. Miasto Legnica występuje w roli lidera ZIT LGOF oraz koordynuje prace związane ze wdrażaniem wspólnie przygotowywanej strategii. Gminy wspólnie podejmują zagadnienia dotyczące środowiska, klimatu, gospodarki, transportu, demografii oraz społeczeństwa, dążąc do zrównoważonego rozwoju regionu.

Przegłosowany dokument trafi teraz do Urzędu Marszałkowskiego, aby móc oficjalnie zainicjować realizacja strategii.


Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Legnicko Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego:

4 gminy miejskie:

Legnica (miasto na prawach powiatu-Lider partnerstwa) oraz Chojnów, Głogów, Lubin

7 gmin miejsko – wiejskich:

Chocianów, Góra, Polkowice, Prochowice, Przemków, Ścinawa, Wąsosz

19 gmin wiejskich:

Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jemielno, Jerzmanowa, Kotla, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Niechlów, Pęcław, Radwanice, Rudna, Ruja, Żukowice

5 powiatów:

głogowski, górowski, legnicki, lubiński, polkowicki

Galeria zdjęć

Opublikował: Piotr Seifert | Dodano: 28.02.2024 | Wyświetleń: 389
Powrót na listę aktualności

Zobacz także