Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Udany Rowerowy Maj w Legnicy. Dzieciaki promują zdrowy styl życia

Udany Rowerowy Maj w Legnicy. Dzieciaki promują zdrowy styl życia
12.06.2019
Udany Rowerowy Maj w Legnicy. Dzieciaki promują zdrowy styl życia

Już po raz drugi Legnica wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii Rowerowy Maj promującej zdrowy styl życia i mobilność wśród przedszkolaków,  uczniów szkół podstawowych i ich nauczycieli. Rok temu, pilotażowo wzięły udział w niej  trzy legnickie szkoły i jedno przedszkole, w sumie 288 dzieciaków. Maj 2019 przyniósł wynik aż ponad trzykrotnie lepszy – 990 uczestników.

Idea zrodziła się w Gdańsku. Poprzez zabawę, połączoną z elementami rywalizacji, akcja popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom. Zmniejsza się ilość samochodów dowożących dzieci do placówek oświatowych.

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Rok temu, pilotażowo wzięły udział w akcji trzy legnickie szkoły i jedno przedszkole. Łącznie w maju 2018 roku do kampanii przystąpiło 288 naszych uczestników. Maj 2019 przyniósł wynik aż ponad trzykrotnie lepszy – 990 uczestników.

Do akcji włączyło się dziewięć szkół podstawowych i pięć przedszkoli. Rekordzistami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 – 172 aktywnych uczestników, a wśród przedszkolaków największą aktywność wykazało Przedszkole nr 4 (99 uczestników). W wielu placówkach miasto stworzyło parkingi rowerowe. Odbywały się spotkania na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzone przez oficera rowerowego przy udziale policji i straży miejskiej.

            Rowerowy Maj 2019 w Legnicy podsumowano w Ratuszu (11 czerwca). W imieniu prezydenta Tadeusza Krzakowskiego z dyrektorami szkół i przedszkoli oraz koordynatorami tej akcji spotkała się zastępca prezydenta Jadwiga Zienkiewicz.

            - Gratuluję organizatorom z wydziału ruchu drogowego i wszystkim uczestnikom. Osiągnęliśmy doskonały wynik, jak na drugie podejście – mówiła pani wiceprezydent. – Czekamy na kolejne edycje. Od dawna już promujemy ruch rowerowy jako alternatywę wobec tradycyjnych środków transportu. A tego rodzaju współzawodnictwo szkół, to świetny sposób na popularyzację rowerów i hulajnóg wśród dzieci – dodała.

            Uczestnicy Rowerowego Maja w Legnicy otrzymali wiele nagród związanych z jazdą na jednośladach, statuetek i dyplomów. Nagrody zapewnili niezawodni sponsorzy:

- Decathlon – 3 talony na kask o wartości 50 zł każdy,

- OSIR Legnica – wejściówki na basen Delfinek, Bąbelek oraz karnety na basen ul. Radosna,

- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy – zaproszenia na zwiedzanie komendy ze specjalnymi atrakcjami dla dwóch klas,

- McDonald’s Legnica – zaproszenia do restauracji na McZestaw dla całej klasy,

- Planszowisko – zaproszenia dla całej klasy,

- Sala zabaw Mrowisko – zaproszenia dla całej klasy,

- Sala zabaw PlayCity – zaproszenia dla całej klasy,

- Kręgielnia w Galerii Piastów – zaproszenia dla całej klasy,

- Kręgielnia SKY Fitness 24 w Galerii Gwarnej – zaproszenia dla całej klasy,

- Kręgielnia w  Hotelu Sękowski - zaproszenia dla całej klasy,

- Lody w palmiarni od Cukierni Zielińscy dla całej klasy,

- Lody w Pogaduchy Cafe dla całej klasy,

- Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – zwiedzanie dla całej klasy,

- Mecz Miedzi Legnica – wejściówki dla całej klasy.

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 12.06.2019 | Wyświetleń: 448
Powrót na listę aktualności

Zobacz także