W Legnicy otwarto nową placówkę Straży Granicznej

Zabytkowa, piękna kamienica przy ul. Partyzantów w Legnicy, gdzie wcześniej mieściła się Wojskowa Komenda Uzupełnień, stała się 1 lutego br. siedzibą legnickiej placówki Straży Granicznej, jako jednej z czterech działających w jej Sudeckim Oddziale. Od tego dnia „pogranicznicy" z Lubania rozpoczynają pracę w Legnicy. W uroczystej zbiórce wzięli udział funkcjonariusze służb mundurowych, a także przedstawiciele administracji państwowej, władz samorządowych i duchowieństwa. Prezydenta Legnicy reprezentował jego zastępca Ryszard Białek.
Po przystąpieniu Polski do układu z Schengen służba ta odeszła od bezpośredniej kontroli i ochrony granicy. Obecnie jej zadania to głównie walka z nielegalną migracją, nielegalnym zatrudnianiem cudzoziemców i ściganie przestępstw, np. handlu ludźmi czy przemytu osób i towarów.
W Legnicy pracuje około stu funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dowodzi nimi Komendant, ppłk SG Wojciech Czupajło. Działać będą na terenie miasta, a także powiatów głogowskiego, górowskiego, lubińskiego, legnickiego, lubańskiego, lwóweckiego, polkowickiego, wołowskiego i złotoryjskiego.