W piątek, sobotę i niedzielę spotykamy się na Satyrykonie

W piątek, sobotę i niedzielę spotykamy się na Satyrykonie
12.06.2018

Wystawy, koncerty, występy, goście z całego świata, smakowite miasteczko Funny Food, tajemniczy, ale na pewno wesoły pociąg, mnóstwo zabawy i innych atrakcji - to wszystko czeka na legniczan podczas tegorocznego Satyrykonu.

Międzynarodowe święto satyry, będące corocznym zwieńczeniem jednego z najważniejszych na świecie konkursów rysunku satyrycznego, odbędzie się w Legnicy w dniach 15-17 czerwca.

- Rozpoczniemy Satyrykon w piątek, 15 czerwca, w samo południe, na dworcu PKP w Legnicy. W galerii Kolei Dolnośląskich, na legnickim dworcu, będzie można oglądać wystawę najlepszych rysunków z 40-letniej historii Satyrykonu, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność - mówi Elżbieta Pietraszko, szefowa Satyrykonu.

Również w piątek (15.06), o godz. 17.00, przed rzeźbą satyrykonowego Filipa, odsłonięta zostanie tablica pamięci Wojciecha Młynarskiego - wybitnego artysty, mistrza słowa, poety, wykonawcy piosenek. - Jego twórczość jest niezwykle bliska Satyrykonowi. Młynarski był m.in. mistrzem puenty. A przecież rysunki satyrykonowych twórców z całego świata też są oparte na puencie - mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Po odsłonięciu tablicy, w satyrykonowy piątek, odbędzie się „głośne i huczne” wręczenie nagród laureatom Satyrykonu z całego świata (ok. godz. 17.30). Wydarzenie poprowadzi Tomasz Olbratowski z radia RMF. Jednak w związku z prowadzonymi w okolicy rzeźby Filipa remontami, ta część Satyrykonu odbędzie się w tym roku wyjątkowo na scenie w Rynku. Scena będzie w strefie miasteczka Funny Food, czyli serwujących pyszne jedzenie z różnych regionów świata food trucków. Miasteczko Funny Food biło w ub. roku rekordy popularności wśród legniczan, dlatego w tym roku również stanie w Rynku na trzy satyrykonowe dni.

- Będziemy trafiać do serc legniczan przez żołądki. Codziennie będą smaczne kąski – dodaje Justyna Teodorczyk, zastępca dyrektora Legnickiego Centrum Kultury.

Funny Food będzie nie tylko pysznym jedzeniem, ale w tej strefie czekać nas też będą codziennie ciekawe koncerty, występy, konkursy, warsztaty czy animacje, dla dużych i małych. Będzie też mnóstwo innych atrakcji.

Także w piątek (ok. godz. 18.00) odbędzie się oficjalne otwarcie pokonkursowej wystawy tegorocznego Satyrykonu, na której zobaczymy najlepsze prace z ponad 2 tys. 100 rysunków, nadesłanych w tym roku z aż 54 krajów świata. Wystawa zostanie tradycyjnie otwarta w Muzeum Miedzi. I tego samego dnia, ok. godz. 19.00, w Galerii Ring w legnickim Rynku odbędzie się wernisaż wystawy „GastroComics”, autorstwa znakomitego, szwajcarskiego artysty Oskara Weissa.

W sobotę (16 czerwca) czekają nas dwa ciekawe wernisaże: o godz. 17.00, w Galerii Satyrykon, otwarta zostanie wystawa Janka Janowskiego, najlepszego debiutanta tegorocznego Satyrykonu oraz - o godz. 18.00 - w hallu Starego Ratusza wystawa prac studentów Instytutu Sztuki w Cieszynie.

Natomiast w niedzielę, o godz. 19.00, w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, odbędzie się koncert „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”, w wykonaniu aktora Mariusza Kiljana z zespołem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Satyrykonu, oprócz niedzielnego koncertu, jest bezpłatny.

Zapraszamy serdecznie. Bawmy się i cieszmy tym, że to właśnie w Legnicy odbywa się jeden z najważniejszych na świecie konkursów rysunku satyrycznego.

 

PROGRAM

SATYRYKON 2018

15 VI 2018 (piątek)

NAJLEPSZE RYSUNKI W 40. LETNIEJ HISTORII SATYRYKONU

Dworzec Kolejowy - STACJA KULTURA - Galeria Kolei Dolnośląskich, otwarcie wystawy godz. 12.00

 

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA SATYRYKON - Legnica 2018

odsłonięcie tablicy poświęconej Wojciechowi Młynarskiemu, ul. NMP (przy Filipie), godz. 17.00

Wręczenie nagród laureatom - scena na Rynku, godz. 17.30

Otwarcie wystawy pokonkursowej - Muzeum Miedzi, ul. św. Jana 1, godz. 18.00

OSKAR WEISS Gastro Comics - Galeria RING, Rynek 12 - otwarcie wystawy godz. 19.00

16 VI 2018 (sobota)

JANEK JANOWSKI - najlepszy debiut Satyrykonu 2018, Galeria Satyrykon, Rynek 36,

otwarcie wystawy godz. 17.00

SKŁONNOŚCI DO OSTROŚCI - wystawa prac studentów Instytutu Sztuki w Cieszynie, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Rynek 39, otwarcie wystawy godz.18.00

17 VI 2018 (niedziela)

MARIUSZ KILJAN z zespołem DWADZIEŚCIA NAJŚMIESZNIEJSZYCH PIOSENEK NA ŚWIECIE, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Rynek 39, godz. 19.00 (spektakl biletowany)

15-17 VI 2018 (piątek-niedziela)

FUNNY FOOD plus jarmark staropolski i strefa dmuchawców - na Rynku

(informacja:www.lck.art.pl / www.satyrykon.pl, źródło: ego LCK)

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 12.06.2018 | Wyświetleń: 134
Powrót na listę aktualności

Zobacz także