Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Witelon Jam Session. Poznaj historęi jazzu

Witelon Jam Session. Poznaj historęi jazzu
18.02.2019

W Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 21 lutego 2019 roku (godz. 19.00) odbędzie się kolejny koncert z cyklu Witelon Jam Session. Wstęp wolny.

Tym razem oprócz muzyki z różnych etapów rozwoju jazzu będziemy mogli poznać jego historię i główne nurty muzyczne. Podczas koncertu usłyszymy między innymi kilkanaście kompozycji, które ukażą historię jazzu w pigułce. Od wczesnych lat 20-tych XX w. poprzez swing, be-bop, cool, free jazz, fusion po nurty współczesne.

Witelon Jam Session w PWSZ w Legnicy kontynuuje tradycję wspólnego muzykowania, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. Wyrażenie „jam session” pochodzi od zwrotu „to jam”, co w amerykańskim żargonie oznacza „grać jazz dla własnej przyjemności”. Pierwotnie muzycy spotykający się na jam jession byli bardzo hermetyczną grupą, unikali większego audytorium, dlatego też spotykali się nocami w małych klubach. Nowi uczestnicy takich spotkań przyjmowani byli tylko po uprzedniej weryfikacji muzycznej oraz przy niezwykle dużym zaangażowaniu w muzykę jazzową. Podstawowymi czynnikami spajającymi pojedynczy występ improwizowany były i są wzory rytmiczne oraz harmoniczne.

Historia jam session jest równie bogata, jak cała historia jazzu, zaś tradycja wspólnego muzykowania zwana „Jam Session” towarzyszy wszystkim stylom od jazzu, aż po muzykę rockową czy alternatywną.

Witelon Jam Session zainicjowany został przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Legnicy jesienią 2013 roku. Podczas pięcioletniego cyklu zrealizowanych zostało wiele muzycznych pomysłów i spotkań tematycznych, podczas których wystąpili zaproszeni goście, m.in. amerykańscy gitarzyści Mitch Chmara oraz Mike Russell.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 18.02.2019 | Wyświetleń: 160
Powrót na listę aktualności

Zobacz także