Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Witelonka doceniona za działania dla osób z niepełnosprawnościami

Witelonka doceniona za działania dla osób z niepełnosprawnościami
21.10.2022

Collegium Witelona - jako jedna z nielicznych uczelni wyższych w kraju - zostało docenione przez  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, za wzorcową realizację projektu „Uczelnia dostępna”, który ma na celu poprawę dostępności do kształcenia wyższego dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami.

Projekt „Uczelnia dostępna” realizuje w Polsce aż sto uczelni wyższych, ale tylko dwanaście z nich zostało wyróżnionych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - za najlepszą realizację działań projektu. W tym gronie znalazła się Witelonka.

Przedstawiciele docenionych uczelni zostali zaproszeni na konferencję „Polskie uczelnie coraz bardziej dostępne”, która odbywa się w czwartek i piątek (20-21 października) w Warszawie.

- Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia. Collegium Witelona bardzo dba o to, aby w naszej uczelni każdy czuł się dobrze i komfortowo, mógł tu bez przeszkód studiować. Dlatego prowadzimy wiele działań, aby Witelonka była jak najbardziej przyjazna również dla osób ze szczególnymi potrzebami - mówi dr Karol Rusin, prof. CWUP, Prorektor ds. Rozwoju Collegium Witelona, który reprezentuje uczelnię podczas ogólnopolskiej konferencji. - To spotkanie jest dobrą okazją do zaprezentowania naszych osiągnięć w realizacji projektu, ale też możliwością do dyskusji, co jeszcze można zrobić w kwestii poprawy dostępności do kształcenia wyższego - dodaje dr Karol Rusin.

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa realizuje projekt „Uczelnia dostępna” od 2020 roku, w partnerstwie z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego FIRR z Krakowa, która od prawie 20 lat działa na rzecz zapewnienia równych praw osobom z niepełnosprawnościami. Od chwili rozpoczęcia projektu, w Witelonce zostało przeprowadzonych wiele działań i inwestycji na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami.

W Collegium Witelona studiuje obecnie 68 osób z niepełnosprawnościami, głównie wzrokowymi, słuchowymi i ruchowymi. - W razie potrzeby uczelnia zapewnia asystentów, którzy wspierają studentów ze szczególnymi potrzebami w czasie zajęć. Ci studenci mogą też korzystać ze wsparcia psychologa i pedagoga - socjoterapeuty. W Witelonce działa również Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, w którym studenci ze szczególnymi potrzebami mogą załatwić różne sprawy, uzyskać potrzebne informacje, składać wnioski i dokumenty, dotyczące np. stypendiów czy zapomóg - mówi dr Wioletta Drzystek, Pełnomocnik ds. Osób z Niepełnosprawnościami Collegium Witelona.

Źródło: Collegium Witelona

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 21.10.2022 | Wyświetleń: 300
Powrót na listę aktualności

Zobacz także