Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Witelonka proponuje twórczą aktywność na trudne czasy

Witelonka proponuje twórczą aktywność na trudne czasy
25.11.2021
Witelonka proponuje twórczą aktywność na trudne czasy

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona ruszył program „Twórcza aktywność”, dzięki któremu młodzi ludzie uczą się wartościowych form spędzania wolnego czasu, również podczas związanej z pandemią izolacji.

Pojęcie tzw. twórczej aktywności budzi we współczesnym świecie coraz większe zainteresowanie. Dowiedziono bowiem, że rozwijanie tej formy aktywności u dzieci i młodzieży ma niebagatelne znaczenie dla ich rozwoju, kształtowania charakteru, umiejętności społecznych, empatii, poczucia satysfakcji. Rozwijanie twórczej aktywności polega m.in. na zachęcaniu młodzieży do działań, polegających na tworzeniu czegoś oryginalnego, użytecznego i społecznie wartościowego w dziedzinie plastyki, muzyki, literatury. Ta umiejętność ma szczególne znaczenie dla zdrowia psychicznego młodych ludzi w czasach pandemii, które wiążą się często  z koniecznością przebywania w izolacji.

Być w grupie i z sobą samym

Na tę ważną społecznie potrzebę zareagowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy (od nowego roku Collegium Witelona Uczelnia Państwowa). - Rozpoczęliśmy realizację projektu „Twórcza aktywność”. W jego ramach, nasi studenci pedagogiki uczą młodszych kolegów z legnickich szkół średnich twórczego spędzania wolnego czasu - mówi dr Grażyna Maciak z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSZ im. Witelona.

W pierwszych, z serii zaplanowanych zajęć, uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy.  Pod okiem studentów Witelonki uczyli się samodzielnego tworzenia makramowych i jesiennych lampionów, m.in. ze słoików, sznurków, jesiennych liści i szyszek, osłonek na doniczki z drewnianych wykałaczek czy „magicznych”, ozdobnych świec.

- Zajęcia plastyczne były przede wszystkim dobrą zabawą, ale poprzez tę zabawę młodzież ze średniej szkoły poznała ciekawe sposoby na praktyczne i użyteczne gospodarowanie wolnym czasem, z wykorzystaniem twórczej aktywności. Spotkanie przyczyniło się też do poprawy umiejętności młodzieży do pracy w grupie, poruszaliśmy również tematy związane z asertywnością czy empatią. Jednocześnie zajęcia miały na celu ukształtowanie u tych młodych ludzi umiejętności bycia samym ze sobą, w sytuacji izolacji i zagrożenia pandemicznego - mówi dr Grażyna Maciak z PWSZ im. Witelona. - Wszystko odbyło się w twórczej, ciekawej i miłej atmosferze. Uczniom szkoły średniej zajęcia bardzo się podobały, byli też ciekawi naszej Uczelni, wypytywali o możliwości kształcenia tutaj. Z kolei nasi studenci mogli praktycznie rozwijać swoje dydaktyczne umiejętności - dodaje dr Maciak.

Certyfikat na dalszą drogę

Każdy uczestnik zajęć ze szkoły średniej otrzymał specjalny certyfikat. - Teraz, do czego zachęciliśmy uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, to oni będą mogli zorganizować w swojej szkole takie same zajęcia dla młodszych kolegów ze szkół podstawowych - wyjaśnia dr Grażyna Maciak.

I dodaje: -  Twórcza aktywność jest szansą dla młodych ludzi do samorealizacji, niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonania, wieku. Jest możliwością wykorzystania przez nich własnych umiejętności oraz rozwijania zainteresowań i pasji, jak również, poprzez konkretne działania, wpływa na zmniejszenie zagrożeń psychicznych  u dzieci i młodzieży, co jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne.

Źródło: PWSZ

 

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 25.11.2021 | Wyświetleń: 249
Powrót na listę aktualności

Zobacz także