Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Wybory prezydenckie 12 lipca. Najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć

Wybory prezydenckie 12 lipca. Najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć
03.07.2020

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca, dlatego każdy, kto chciałby wziąć udział w głosowaniu, powinien zapoznać się z jego zasadami i terminami wynikającymi z wyborczego kalendarza.

Głosowanie korespondencyjne

Ważna informacja: jeśli w pierwszej turze, zagłosowaliście korespondencyjnie – przed drugą turą nie musicie składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy dostaniecie na ten sam adres, na który dostaliście pakiet z pierwszej tury.

Każdy pakiet wyborczy zawiera: kartę do głosowania z oznaczeniem, które potwierdza jej autentyczność, kopertę na kartę do głosowania, instrukcję, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, kopertę zwrotną, nakładkę na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille’a – jeśli zostanie zamówiona w zgłoszeniu.

Do 3 lipca jest czas na składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać na kwarantannie, mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 7 lipca. Jeżeli ktoś znajdzie się na kwarantannie po tym terminie, wówczas ma szansę zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 10 lipca.

Wnioski o dopisanie do spisu wyborców

Każdy, kto chce głosować w innym obwodzie w gminie, w której mieszka na stałe lub chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów albo nigdzie nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce zagłosować, musi złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Wszyscy, którzy chcą dopisać się do tego spisu przed drugą turą, mają na to czas do 7 lipca.

Można to zrobić drogą elektroniczną poprzez ePUAP, albo klikając https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-uslugi-wyborczej. Jest również opcja złożenia wniosku osobiście – w Wydziale Spraw Obywatelskich – Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2. Wniosek jest do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej. Do formularza należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

O zaświadczenie o prawie do głosowania może wnioskować wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed lub w dniu wyborów. Dokument ten upoważnia do oddania głosu w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą.

Uwaga: Osoby, które złożyły wniosek przed pierwszą turą, automatycznie otrzymały dwa zaświadczenia. Teraz więc stosowny wniosek powinni złożyć tylko ci, którzy będą potrzebować tego dokumentu 12 lipca. Jeśli w dniu głosowania wyborca zamierza przebywać za granicą, warto pamiętać, żeby sprawdzić, czy w danym kraju można głosować bezpośrednio. Jeśli nie, wtedy najlepiej przed wyjazdem skorzystać z głosowania korespondencyjnego w kraju. Zaświadczenia będą wydawane do 10 lipca.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie skreślony z listy wyborców w miejscu zamieszkania, a w dniu głosowania dopisany do spisu w obwodowej komisji wyborczej w miejscu pobytu - po przekazaniu zaświadczenia, dlatego ważne jest, aby dokument zabrać ze sobą.

      Jeszcze dwa ważne terminy:

·         5 lipca (niedziela) godz. 23.59 – to termin, do którego możecie zawnioskować online o wpisanie do rejestru wyborców, czyli na stałe zmienić miejsce głosowania → Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

·         7 lipca (wtorek) godz. 23.59 – do tego dnia możecie złożyć online wniosek o dopisanie do spisu wyborców (tylko na obecne wybory) → Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców

 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 03.07.2020 | Wyświetleń: 598
Powrót na listę aktualności

Zobacz także