Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Wyjątkowa wystawa prac Hel Enri w Galerii Sztuki. Spotkaj się z jej potęgą kolorów

Wyjątkowa wystawa prac Hel Enri w Galerii Sztuki. Spotkaj się z jej potęgą kolorów
25.06.2019

Galeria Sztuki w Legnicy (pl. Katedralny 1)zaprasza na wystawę prac Heleny Berlewi „Potęga koloru”. Wystawa czynna jest do 11 sierpnia.

Pierwsza od ponad pół wieku ekspozycja prac Heleny Berlewi (1873-1976), znanej miłośnikom sztuki jako Hel Enri. Kobiety, Żydówki ocalałej z zagłady, matki wybitnego awangardzisty Henryka Berlewiego, twórcy zasady mechanofaktury (geometryzującego malarstwa abstrakcyjnego). Ostatnia polska wystawa prac Hel-Enri miała miejsce w 1966 roku. Jej wyjątkowe prace po tak długiej przerwie zostały pokazane najpierw w warszawskiej Wejman Gallery, a teraz w legnickiej galerii sztuki, co jest unikalnym wydarzeniem artystycznym na skalę kraju. 

Hel Enri zaczęła tworzyć mając 79 lat, spontanicznie, pewnego wieczoru, gdy czekała na powrót syna w pustym paryskim domu i przypadkowo zabrnęła do jego pracowni. Po dwóch latach od tego debiutu odbył się pierwszy wernisaż jej wystawy w Paryżu, potem był Berlin, a nawet Nowy Jork czy Buenos Aires. W latach 50. i 60. XX wieku jej prace były niezwykle popularne, a wystawy gromadziły liczną publiczność, potem jednak jej sztuka została zapomniana. Teraz, ponad pół wieku później, zostanie na nowo ukazana w odmiennym niż dotąd kontekście.

Dzieła Hel Enri znajdują się w zbiorach muzealnych i w prywatnych kolekcjach.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 25.06.2019 | Wyświetleń: 251
Powrót na listę aktualności

Zobacz także