Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Zajdź do Galerii Sztuki na damsko męską podróż w czasie

Zajdź do Galerii Sztuki na damsko męską podróż w czasie
12.08.2019

Od 16 sierpnia w Galerii Sztuki (Plac Katedralny 1) oglądać będzie można wystawę malarstwa i rysunku Janusza Gałuszki – artysty pochodzącego z Sichowa k/Jawora. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 września.  

Już jako absolwent wrocławskiej ASP Gałuszka opuścił Dolny Śląsk i dziś mieszka i tworzy w Warszawie. Przeszłość – również ta dolnośląska - jest jednak stale obecna w jego pracach. Wystawa Kobiety i mężczyźni przed wojną to swego rodzaju podróż sentymentalna. Przechodząc od obrazu do obrazu, kroczymy ścieżką pamięci autora. Dominują tu portrety mężczyzn w strojach budzących skojarzenia z wojną, siłą i strachem oraz skontrastowane z nimi portrety kobiet, ale spotykamy również sceny z Czterech pancernych i psa, ze Stawki większej niż życie i z zupełnie innych bajek: z Jaja węża Bergmana, zwyczajnej sytuacji zapamiętanej przez wrażliwego obserwatora dorastającego w Polsce lat 80-tych, czy wreszcie z dawno temu przyśnionego snu…

Obrazy Gałuszki oglądamy tak jak pamiętamy sny: jakby zasnute mgłą, niemal pozbawione szczegółów, fragmenty niepamiętanej rankiem opowieści, pospiesznie rzucone na płótno plamy koloru niczym szkice malarskie do jakiegoś większego dzieła. Jak trafnie ujął to Wojciech Albiński, świat na obrazach Gałuszki jest piękny tak jak świat w Kronice wypadków miłosnych Wajdy, bo oglądamy go „w świetle wspomnienia”.

Wystawa jest czynna do 29 września, a na wernisaż z udziałem autora Galeria Sztuki zaprasza 5 września o godz. 18:00. Kuratorem wystawy jest znany twórca i performer Zbigniew Libera, ikona videoartu lat ’80. Wstęp wolny.

 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 12.08.2019 | Wyświetleń: 214
Powrót na listę aktualności

Zobacz także