Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Zakaczawie zmienia się nie do poznania. A będzie jeszcze piękniej

Zakaczawie zmienia się nie do poznania. A będzie jeszcze piękniej
18.07.2018
Zakaczawie zmienia się nie do poznania. A będzie jeszcze piękniej

Zakończyła się rewitalizacja kamienic na ul. Kamiennej i Kościelnej. Nadały one kolorytu tej części miasta, która z każdym dniem zmienia swoje oblicze. A już niebawem rozpocznie się budowa promenady przy ul. Nadbrzeżnej.

Kamienice przy ul. Kościelnej 2 oraz Kamiennej 2a, 4, 5 i 6 pokazują, jak piękne są przedwojenne budowle, gdy wydobędzie się z nich wszystkie detale i położy nową elewację w dobranych kolorach i odcieniach, a do tego jeszcze zagospodaruje otoczenie. Prace przy rewitalizacji były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zakres robót przy kamienicach obejmował m.in. osuszenie murów, położenie nowej elewacji, wymianę schodów, instalacji, remont klatek schodowych, przystosowanie budynków dla potrzeb osób niepełnosprawnych i zagospodarowanie przestrzeni przed kamienicami. Koszt tego zadania to ok. 4,2 mln zł z czego 2,3 mln zł pokryje dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Obecnie rozpoczynają się odbiory robót przez Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej.

Do końca zbliża się także przebudowa podwórza u zbiegu ulic Kamiennej, Kościelnej, Daszyńskiego i Wrocławskiej. Roboty polegały na rozbiórce nawierzchni asfaltowych i z płyt betonowych, wykonaniu nowych chodników, dróg dojazdowych i miejsc postojowych. Zakładane są trawniki, sadzone drzewa i krzewy, montowane oświetleniowe lampy solarne. Powstaną także dwa place zabaw oraz siłownia plenerowa i mała architektura. Będą ławki, kosze na odpadki, altana, pergole, trejaże i schody terenowe. Koszt – ok. 2 mln zł

 

Trwa przebudowa i adaptacja budynku przy ul. Kościelnej 3, w którym powstanie Centrum Integracji Społecznej wraz z zagospodarowanym terenem. Roboty obejmują m.in. prace konstrukcyjne, murarskie, tynkarskie, wykonanie posadzek, izolacji i elewacji. Wymienione zostaną instalacje sanitarne, wodno–kanalizacyjne, elektryczne. W budynku zainstalowana będzie winda. Na zewnątrz powstanie plac zabaw, boisko do siatkówki i koszykówki, siłownia plenerowa, parking, podjazdy dla niepełnosprawnych. Koszt - ok. 5,7 mln zł. Urząd Marszałkowski przyznał Legnicy dotację na tę inwestycję w wysokości 2,1 mln zł. Z budżetu państwa dodatkowo otrzymaliśmy ponad 328 tys. zł.

Już niebawem ogłoszony zostanie przetarg na kolejną inwestycję – budowę bulwaru wzdłuż ul. Nadbrzeżnej. To będzie świetne miejsce na spacer, relaks czy wypoczynek na ławkach i leżankach. Powstaną skwery zieleni i mała architektura. Będzie nowa nawierzchnia jezdni i chodników. Bulwar połączy ul. Kartuską z Wrocławską, która niedawno przeszła gruntowną rewitalizację. Przypomnijmy, że po drugiej stronie Kaczawy powstał także bulwar, który cieszy się wśród legniczan dużą popularnością.

W ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2015–2020 przyjętych było 12 projektów dotyczących Zakaczawia. Zrealizowano już przebudowę ul. Wrocławskiej od placu Sybiraków do Nadbrzeżnej. Zbudowano też kompleks rekreacyjno–sportowy na terenie Szkoły Podstawowej nr 1.

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 18.07.2018 | Wyświetleń: 3927
Powrót na listę aktualności

Zobacz także