Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Zapraszamy do Galerii Sztuki na kolekcję artystycznej biżuterii. To już ostatnie dni

Zapraszamy do Galerii Sztuki na kolekcję artystycznej biżuterii. To już ostatnie dni
13.10.2020
Zapraszamy do Galerii Sztuki na kolekcję artystycznej biżuterii. To już ostatnie dni

Do 25 października w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) trwa wystawa Action Collection. To niecodzienna okazja do zapoznania się z Międzynarodową Kolekcją Współczesnej Sztuki Złotniczej, której duża część (blisko 250 prac) czeka na Państwa w salach wystawienniczych.

Wyjątkowego charakteru prezentacji nadaje pochodzenie eksponowanych obiektów. Wszystkie bowiem należą do zbiorów Galerii, która od lat gromadzi najciekawsze przykłady współczesnej sztuki złotniczej, biżuterii artystycznej i tzw. małego designu. Kolekcja ta jest unikatowa w skali światowej, znajdują się w niej dzieła znanych i cenionych twórców takich tak Ted Noten, Ruudt Peters, David Bielander, czy Otto Künzli. Świadczy to o randze Legnickiego Festiwalu SREBRO – organizowanego co roku przez Galerię międzynarodowego wydarzenia mającego na celu prezentację i promocję tej dziedziny sztuki – jak również o roli Legnicy jako ośrodka spotkań środowiska artystów-złotników, twórców i projektantów biżuterii z całego świata.

- W przeciwieństwie do wielu zbiorów muzealnych, gdzie regułą jest klucz chronologiczny, przyjętym założeniem selekcji i systematyki legnickiej kolekcji stały się analogie stylistyczne lub technologiczne. Zgrupowanie obiektów w tercje jest nieprzypadkowe – układ wystawy odzwierciedla konstrukcję Instagrama, co w czasach ograniczonych możliwości podróżowania i osobistego zwiedzania wystawy ułatwia jej odbiór w przestrzeni wirtualnej – wyjaśnia prof. Sławomir Fijałkowski, z wydziału architektury i wzornictwa  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dzieła zaprezentowane na wystawie Action Collection niewiele mają wspólnego z klasycznymi ozdobami z witryn jubilerskich sklepów. Jest to biżuteria, która wychodzi poza rolę eleganckiego dodatku, urasta do rangi dzieła sztuki współczesnej. Czyni to poprzez swoją nietypową formę, materiał wykonania, a także poruszaną przez danego artystę tematykę. Na wystawie zobaczyć można m.in. broszę nawiązującą do jednego z najbardziej ikonicznych dzieł XX wieku, zestaw pierścieni z łyżek, biżuterię stworzoną metodą druku 3D, a także naszyjnik wykonany z… mleka!

- Serdecznie zapraszamy wszystkich legniczan do spotkania z naszą kolekcją w murach Galerii Sztuki. Poprzez wystawę Action Collection chcemy pokazać mieszkańcom miasta jak cenna i wyjątkowa jest nasza kolekcja biżuterii artystycznej, w której skład wchodzą dzieła sztuki autorstwa światowej klasy artystów, w tym także prace unikatowe – zachęcają do wizyty pracownicy Galerii.

Ekspozycja czynna jest od czwartku do soboty w godzinach 14.00 – 18.00 oraz w niedzielę od 12.00 do 18.00. Podczas zwiedzania obowiązuje dostosowanie się do wytycznych sanitarnych.Wstęp wolny.

Wystawa prezentowana jest także wirtualnie na Instagramie:

https://www.instagram.com/action_collection_legnica/?hl=pl

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 13.10.2020 | Wyświetleń: 545
Powrót na listę aktualności

Zobacz także