Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Złota Szpila Satyrykonu dla Wojciecha Manna

Złota Szpila Satyrykonu dla Wojciecha Manna
16.09.2020
Złota Szpila Satyrykonu dla Wojciecha Manna

Wojciech Mann został laureatem Szpili Satyrykonu 2020. Wręczenie statuetki odbyło się w Muzeum Karykatury w Warszawie. W imieniu taty Szpilę odebrał syn, Marcin.

Statuetkę przyznała Kapituła Szpil Satyrykonu: Artur Andrus, Stanisław Tym, Piotr Bukartyk, Jerzy Kisielewski, Michał Nogaś, Andrzej Poniedzielski i Grzegorz Szczepaniak. Nietuzinkowy dziennikarz otrzymał to ważne wyróżnienie za wierność zasadom, entuzjazm i mądre puenty.

Ze względu na pandemię sam laureat - mający 72 lata - Wojciech Mann nie pojawił się na uroczystości. W jego imieniu nagrodę odebrał syn Marcin, nie kryjąc radości z otrzymanej od Grzegorza Szczepaniaka, dyrektora Legnickiego Centrum Kultury statuetki. Jak zaznaczył, nie przygotował żadnej mowy, ale serdecznie podziękował w imieniu taty za Szpilę i obiecał, że odwiedzą wspólnie Legnicę.

Wręczenie Szpili odbyło się podczas wernisażu Międzynarodowej Wystawy Satyrykon 2020 w Muzeum Karykatury w Warszawie. W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. Piotr Bukartyk, laureat ubiegłorocznej Szpili, dyrektor Muzeum Karykatury Elżbieta Laskowska oraz Elżbieta Pietraszko, szefowa fundacji Satyrykonu i Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. Ekspozycja w Muzeum Karykatury będzie czynna w stolicy do 25 października.

Szpile Satyrykonu wręczane są od 2013 r. twórcom, których cechuje otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, za działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności.

Do tej pory laureatami Szpil zostali: Maria Peszek i Marek Raczkowski (2013), Robert Górski i Tymon Tymański (2014), Maria Czubaszek oraz Michał Walczak i Maciej Łubieński (2015), Joanna Kołaczkowska i Wojciech Młynarski (2016), Robert Górski i Maciej Stuhr (2017), Stanisław Tym i Henryk Sawka (2018), Piotr Bukartyk i Andrzej Poniedzielski (2019) oraz Wojciech Mann (2020).

Wykonaną z brązu Szpilę Satyrykonu - ważącą niemal półtora kilograma statuetkę przypominającą damski but na szpilce - zaprojektował artysta rzeźbiarz Leszek Michalski.

(Źródło: ego/LCK)

 

 

 

.

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 16.09.2020 | Wyświetleń: 159
Powrót na listę aktualności

Zobacz także