Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

„Złoty Floren Legnicki” – po raz drugi Honorowe Wyróżnienia Prezydenta Miasta Legnicy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury

„Złoty Floren Legnicki” – po raz drugi Honorowe Wyróżnienia Prezydenta ...
23.12.2008

            W październiku 2007 roku Tadeusz Krzakowski zdecydował o ustanowieniu prestiżowego Honorowego Wyróżnienia Prezydenta Miasta Legnicy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury pod nazwą „Złoty Floren Legnicki”. Za taką właśnie nazwą przemawiała możliwość powiązania tego wyróżnienia z promocją historii i tradycji Legnicy.

Floren, to inaczej dukat lub gulden. Pierwsza zaczęła bić floreny Florencja. Później ich „zasięg” znacznie się rozszerzył. Nasze złote floreny wprowadził książę legnicki Wacław I w poł. XIV w. Bito je w legnickiej mennicy (choć nie od razu), ze złota wydobywanego w Mikołajowicach. Możliwość bicia własnej, złotej monety świadczyła o bogactwie i sile legnickiego księstwa.

Przyznawane po raz drugi w tym roku wyróżnienia „Złoty Floren Legnicki” mają świadczyć nie tylko o randze wybranych wydarzeń kulturalnych, ale stanowić też symboliczny wyraz docenienia wartości i znaczenia legnickiej kultury oraz wybitnych osiągnięć jej animatorów i twórców.

Wnioskodawcą przyznania nagrody może być każda funkcjonująca na terenie Legnicy instytucja lub organizacja, która skieruje do Prezydenta Miasta odpowiednio umotywowany wniosek. Tegoroczny termin składania wniosków upłynął 15 grudnia.

W roku ubiegłym wpłynęło 13 wniosków typujących 12 kandydatur do tytułu, „Złotego Florena Legnickiego”, przyznawanego wówczas w 4 kategoriach (średnio 3,25 wniosku na jedną kategorię).

W bieżącym roku nastąpiła zmiana regulaminu i „Złote Floreny” przyznawane są tylko w dwóch kategoriach: „Wydarzenie Roku” i „Super Promocja Miasta”. Do Wydziału Kultury i Nauki Urzędu Miasta wpłynęło 10 wniosków (5 wniosków na jedną kategorię) o przyznanie tytułu „Złotego Florena Legnickiego”. Jeden został odrzucony ze względów formalnych. Z pozostałych 9 wniosków aż 4 dotyczyły kandydatury Waldemara Krzystka (za scenariusz i reżyserię filmu „Mała Moskwa”). Dwa wskazywały na przyznanie „Florena” W. Krzystkowi w kategorii „Super Promocja Miasta”, a pozostałe dwa – w obu kategoriach.

19 grudnia 2008 r. odbyło się posiedzenie sześcioosobowego zespołu rekomendującego Prezydentowi Legnicy kandydatury do Honorowych Wyróżnień za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku 2008. Wyróżnienia przyznane zostały w obu kategoriach. Jednak informacja o ich zdobywcach pozostanie na razie tajemnicą. Laureatów „Złotego Florena Legnickiego” za 2008 rok poznamy 30 stycznia 2009 roku, podczas Noworocznego Koncertu.

Natomiast już teraz możemy się dowiedzieć, kto, za jakie ważne osiągnięcie i przez kogo był rekomendowany do tego prestiżowego wyróżnienia.

 

Lista wniosków

o przyznanie „Złotego Florena Legnickiego 2008”

 

1.      „Mała Moskwa” w reż. Waldemara Krzystka

wnioskodawca – Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej;

kategoria: Super Promocja Miasta

Wydarzenie Roku.

2.      „Mała Moskwa” w reż. Waldemara Krzystka;

wnioskodawca – LCK;

kategoria – Super Promocja Miasta.

3.      „Mała Moskwa” w reż. Waldemara Krzystka;

wnioskodawca – Wydawnictwo EDYTOR,

kategoria – Super Promocja Miasta.

4.      „Mała Moskwa” w reż. Waldemara Krzystka;

wnioskodawca – Stowarzyszenie „Tarninów”,

kategoria – Super Promocja Miasta

Wydarzenie Roku.

5.      Franciszek Grzywacz, Jurgen Gretschel, Jan Stanisław Smalewski

za realizację projektu „Legniczanie”

wnioskodawca LBP;

kategoria – Wydarzenie Roku.

6.      LCK za organizację koncertu Legnica Cantat Superstars;

wnioskodawca LCK;

kategoria – Wydarzenie Roku.

7.      Stowarzyszenie Kobiety Europy za upowszechnianie średniowiecznych tradycji;

wnioskodawca – Stowarzyszenie Kobiet Babiniec;

kategoria – Wydarzenie Roku.

 

 

8.      Stowarzyszenie Kobiety Europy za organizację Wigilii Narodów

wnioskodawca – Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA;

kategoria – Super Promocja Miasta.

9.      OSiR Legnica za Spływ Samoróbek o Błękitną Wstęgę Kaczawy wnioskodawca - Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA; 

kategoria – Wydarzenie Roku.

 

Opublikował: urzad_miasta_l | Dodano: 23.12.2008 | Wyświetleń: 461
Powrót na listę aktualności

Zobacz także