Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Dołącz do zaszczytnego grona Lodołamaczy

Dołącz do zaszczytnego grona Lodołamaczy
16.06.2020
Dołącz do zaszczytnego grona Lodołamaczy

Od 15 maja do 15 sierpnia można zgłaszać się do konkursu „Lodołamacze 2020”. To już 15, Jubileuszowa Edycja Kampanii Społecznej promującej postawy pracodawców, instytucji i innych podmiotów wrażliwych społecznie wobec osób niepełnosprawnych.

Konkurs organizuje Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Odbywa się pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Wysoko umieszczone klamki w drzwiach, brak wind, podjazdów, wszechobecne stopnie i schody - to nie jedyne przeszkody, na jakie na co dzień napotykają osoby niepełnosprawne. Walka, jaką muszą stoczyć, by zdobyć pracę na poziomie swoich kwalifikacji bywa nierówna. Często wyzwaniem jest zdobycie jakiejkolwiek pracy. W końcu niepełnosprawność wymaga od pracodawców spojrzenia głębiej, niż na powierzchowne dysfunkcje.

Kampania na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby oraz wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Istotą kampanii jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk. Organizatorzy pragną, by idea konkursu zainteresowała również tych pracodawców, którzy z problematyką zatrudniania osób niepełnoprawnych jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że osoby z niepełnosprawnością są wspaniałymi pracownikami, zaangażowanymi w sprawy firmy.

Historia 15-lecia konkursu Lodołamacze obrazuje i wyznacza nowe kierunki rozwoju i nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwość społeczną i otwartość na tych, którzy potrzebują pomocy. Jubileusz konkursu będzie okazją do docenienia wzajemnego wysiłku na rzecz upowszechniania idei odpowiedzialnego biznesu w Polsce.

W ciągu 14 lat trwania konkursu wzięło w nim udział ponad 5000 firm. Kapituły przyznały 1380 nagród oraz 166 wyróżnień.

Przypomnijmy, że pośród wyróżnionych i nagrodzonych Lodołamaczy było wiele legnickich firm, instytucji, organizacji i osób fizycznych. W 2006 roku firma Kampol, w 2007 Biskup Stefan Regmunt i Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy, w 2009 firma Elektromet Henryka i Janiny Marciniaków oraz Kazimierz Pleśniak jako prezes legnickiego TPD nagrodzony Specjalnym Lodołamaczem, w roku 2010 Przedsiębiorstwo DGP Dozorbud Grupa Polska i Paweł Frost firma Translator, w roku 2012 Legnicka Biblioteka Publiczna, w roku 2015 TPD Oddział Okręgowy w Legnicy, a w roku 2018 Patrycja Kamola została Ambasadorem Konkursu Lodołamacze.

Od 15 maja do 15 sierpnia można zgłaszać się do konkursu „Lodołamacze 2020” w następujących kategoriach:

1. Zatrudnienie Chronione

2. Otwarty Rynek Pracy

3. Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa

4. Instytucja

5. Przyjazna Przestrzeń

6. Zdrowa Firma

7. Dziennikarz bez Barier

8. Lodołamacz Specjalny

9. Super Lodołamacz

Ogólnopolska Gala Lodołamacze 2020 odbędzie się 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie http://www.lodolamacze.info.pl w zakładce „Formularze Zgłoszeniowe”.

Opublikował: Barbara Sielicka | Dodano: 16.06.2020 | Wyświetleń: 524
Powrót na listę aktualności

Zobacz także