Rzeźby legnickiego mistrza baroku

Legnickie Muzeum Miedzi (wejście od ul. św. Jana) zaprasza dziś (13 stycznia) o godz. 17 na wernisaż wystawy Mateusza Knote, legnickiego rzeźbiarza epoki baroku. Prace tego artysty będzie można oglądać do 27 maja.
Na tej wystawie odkryjemy twórczość zapomnianego artysty legnickiego, barokowego rzeźbiarza - Mateusza Knote. Knote był z pochodzenia Czechem, który po nauce u wybitnego twórcy praskiego Bendla, przybył na Śląsk. Pierwsza pracownia rzeźbiarza znajdowała się na terenie Pałacu Opatów Lubiąskich, dziś siedziba Muzeum Miedzi. Pomimo kalectwa /brak oka/ zrewolucjonizował sztukę rzeźbiarską na Śląsku. Jego dzieła są rozproszone niemal po całym Dolnym Śląsku i pograniczu czeskim (Lubiąż, Krzeszów, Jawor, Chojnów, Lubawka, Broumov).
Sesja naukowa: Rzeźba na Śląsku w drugiej połowie XVII wieku
Muzeum Miedzi w Legnicy, 20.01.2017 r.
Muzeum Miedzi związku z wystawą MATTHÄUS KNOTE. LEGNICKI RZEŹBIARZ EPOKI BAROKU I JEGO WARSZTAT, organizuje konferencję naukową, poświęconą artyście oraz sztuce barokowej na Śląsku. W konferencji wezmą udział wybitni specjaliści z Polski i zagranicy, głównie pracownicy naukowi uniwersytetów.
PROGRAM
10:30-10:40 powitanie
mgr Andrzej Niedzielenko – dyrektor Muzeum Miedzi
dr Artur Kolbiarz – kierownik naukowy konferencji (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
10:40-11:40
dr hab. Andrzej Kozieł (Uniwersytet Wrocławski) - Pieniądze i artyści na Śląsku w dobie baroku. Wstęp do problematyki badawczej.
dr hab. Michał Wardzyński (Uniwersytet Warszawski) - Marmury dolnośląskie. Zarys dziejów wydobycia i artystycznego wykorzystania w kamieniarstwie i rzeźbie w epoce nowożytnej na Śląsku i w Rzeczypospolitej.
dr Katarína Chmelinová (Univerzita Komenského i Slovenská Národná Galéria. Bratislava) - Umelecké kontakty Sliezska a Horného Uhorska v 17. storočí.
11:40-12:10
dyskusja, przerwa na kawę,
zwiedzanie wystawy Malthus Knote. Legnicki rzeźbiarz epoki baroku z komisarzem mgr Łucją Wojtasik-Seredyszyn12:10-13:10
12:10-13:10
dr Aleksandra Bek - Rzeźba legnicka ok. 1650 r.
dr Mariusz Smoliński (Uniwersytet Warszawski) - Artyści włoscy i przebudowa opactwa w Lubiążu na przełomie XVII i XVIII wieku.
mgr Jacek Gernat (doktorant na UAM w Poznaniu) - Dzieła Rauchmillera w legnickim Mauzoleum Piastów. Zagadnienia warsztatowe.
13:10-13:20
Dyskusja
13:20-14:40
dr Paweł Migasiewicz (Instytut Sztuki PAN) - Lubiąż i Świdnica – dwie koncepcje barokizacji śląskich wnętrz sakralnych w 2. połowie XVII w.
dr Artur Kolbiarz (Uniwersytet Śląski w Katowicach) - Dzieła Georga Franza Zellera poza norbertańskim kościołem we Wrocławiu.
dr Dariusz Galewski (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), mgr Jakub Szajt (Uniwersytet Wrocławski) - Ołtarz św. Marii Magdaleny w kolegiacie głogowskiej - historia i próba rekonstrukcji.
dr Jacek Witkowski (Uniwersytet Wrocławski), mgr Jakub Szajt (Uniwersytet Wrocławski) - Tu es Petrus... Ambona kolegiaty w Głogowie. Jej ikonografia i geneza artystyczna.