Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

1.863 legniczan poparło obywatelską kampanię „Stawka większa niż 8 miliardów” – Twój głos dla Twojej Gminy!

1.863 legniczan poparło obywatelską kampanię „Stawka większa niż 8 ...
27.09.2012

Dzisiaj (27 września 2012 r.) trafia do Sejmu samorządowa inicjatywa legislacyjna – projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Legnica aktywnie uczestniczyła w obywatelskiej akcji poparcia dla zmian, dzięki którym więcej naszych podatków może zostać w mieście, zamiast trafiać do budżetu centralnego. Zbieraniem podpisów wśród mieszkańców miasta zajmowali się: Prezydent Legnicy, miejscy radni, przedstawiciele pozarządowych organizacji i stowarzyszeń oraz radni młodzieżowi. Koordynatorem przedsięwzięcia był Wojciech Cichoń, Przewodniczący Klubu Radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Tadeusza Krzakowskiego.

Na listach poparcia dla samorządowej inicjatywy podpisało się dotąd 1.863 legniczan. Ten rezultat sytuuje nas na 12 miejscu w całym kraju i jednocześnie – na 6 pozycji pośród miast na prawach powiatów.

 

- To doskonale pokazuje obywatelskie pojmowanie przez legniczan zagadnień gospodarczych i społecznych – podkreśla z uznaniem Prezydent Tadeusz Krzakowski.- Cieszy mnie, że tak wiele osób poparło projekt. Bardzo dziękuję mieszkańcom za ich zaangażowanie w akcję. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby więcej ciężko wypracowanych przez legniczan podatków pozostawało w naszym mieście, zamiast trafiać do budżetu centralnego. Obywatelski projekt proponuje np. zwiększenie samorządowych wpływów z podatku PIT o prawie 10 proc. Co to może w praktyce oznaczać dla Legnicy? Dochody budżetu o 8-9 milionów zł większe. Za te pieniądze można zbudować w mieście na przykład około 1.700 miejsc parkingowych, zrealizować inwestycję drogową o rozmiarach przebudowy ulicy Bydgoskiej albo wyremontować dwa razy więcej mieszkań komunalnych i kamienic, niż obecnie – dodaje Prezydent Krzakowski.

 W latach 2005-2011 nastąpiły liczne zmiany ustawowe, które spowodowały zmniejszenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego, przekazały nowe zadania albo rozszerzyły zakres dotychczas realizowanych zadań przez samorządy, nie dając środków na ich realizację. Niekorzystne zmiany prawne spowodowały także wzrost kosztów realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, przede wszystkim w oświacie oraz polityce społecznej.

Skutki wprowadzonych przez rząd zmian, głównie w podatku dochodowym od osób fizycznych, spowodowały łączny ubytek w dochodach gmin, powiatów i województw w wysokości co najmniej 8 mld PLN w skali roku. Rząd w ostatnim czasie zrekompensował sobie ubytki podnosząc stawki podatku VAT, akcyzę na paliwa oraz składkę rentową. Jednak dla samorządów rekompensaty te oznaczają wzrost kosztów realizacji zadań (np. wzrost kosztów inwestycji), a więc dalsze pogorszenie stanu finansów samorządowych.

Właśnie dlatego Związek Miast Polskich wraz ze Związkiem Gmin Wiejskich RP, Związkiem Powiatów Polskich, Unią Miasteczek Polskich oraz innymi organizacjami samorządowymi z całej Polski, przygotował obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ustawy zakłada wzrost udziału samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzenie subwencji ekologicznej i przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych samorządów.

Aby obywatelski projekt mógł trafić do Sejmu, należało zebrać 100 tys. podpisów. Uczestnikom kampanii udało się zgromadzić ich dotąd ponad 200 tysięcy.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 27.09.2012 | Wyświetleń: 253
Powrót na listę aktualności

Zobacz także