Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

20 lat temu legniczanie uratowali miasto przed powodzią

20 lat temu legniczanie uratowali miasto przed powodzią
17.07.2017

18 lipca 1997 Wojewódzki Komitet Przeciwpowodziowy ogłosił stan pogotowia dla Legnicy. W tym momencie zbiornik retencyjny Słup miał jeszcze 8 mln m³ rezerwy…

Powódź tysiąclecia, która nawiedziła w lipcu 1997 roku południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy (Łużyce), północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię

uderzyła na terenie ówczesnego województwa legnickiego 6 lipca. Bezpośrednio zagrożone powodzią w początkowej fazie były tereny i obiekty zlokalizowane w dorzeczach Kaczawy o Odry. Na szczęście pierwsza fala powodziowa znalazła ujście do zbiornika retencyjnego w Słupie.

 Po kolejnych intensywnych opadach od 10 do 18 lipca prowadzona była druga faza akcji przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry. 18 lipca Wojewódzki Komitet Przeciwpowodziowy ogłosił stan pogotowia dla Legnicy. W tym momencie zbiornik retencyjny Słup miał jeszcze 8 mln m³ rezerwy. Jednak gwałtowne opady deszczu na Pogórzu Kaczawskim spowodowały, że zbiornik zapełnił się do godz. 19 następnego dnia (19 lipca).  Tym samym pojawiła się groźba zalania miasta.

powodz

Najbardziej zagrożonym i miejscami były okolice ul. Bielańskiej i Kartuskiej. W sobotę, 19 lipca o godz. 13 rozpoczęło się podwyższanie wałów. Nie udało się ich utrzymać w rejonie ulic Ciesielskiej co spowodowało zalanie znacznej części Starych Piekar. Pod wodą znalazło się kilkadziesiąt podmiejskich gospodarstw i dziesiątki hektarów gruntów.

W nocy z 19 na 20 lipca rozpoczęła się walka o wzmacnianie i podwyższanie wałów ochronnych na terenie miasta prowadzona przez ratowników oraz zmobilizowanych przez media mieszkańców. W akcji brali również udział żołnierze z Centralnego Ośrodka Szkolenia Wojsk Łączności w Legnicy, z Jednostki Wojskowej z Głogowa, a także grupa ratowników ze Szwecji wyposażonych w 11 pomp, grupa strażaków z Wuppertalu i strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wysiłek legniczan oraz wszystkich uczestniczących sił ratowniczych pozwolił w znacznej mierze uratować miasto przed zalaniem.

Tekst: Marcin Makuch

Fot: Wincenty Kołodziejski ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy

powodz

 

powodz

powodz

Opublikował: zmulek_l | Dodano: 17.07.2017 | Wyświetleń: 2320
Powrót na listę aktualności

Zobacz także