Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

23 lipca 2009. Wspominamy dramat legnickiego parku i jego niezwykłe odrodzenie

23 lipca 2009. Wspominamy dramat legnickiego parku i jego niezwykłe odrodzenie
23.07.2019
23 lipca 2009. Wspominamy dramat legnickiego parku i jego niezwykłe odrodzenie

To było najtragiczniejsze 15 minut w historii miasta. Pod koniec gorącego i dusznego dnia, około godz. 19 straszliwy huragan w mgnieniu oka spustoszył miasto, zmiótł kilka tysięcy drzew, pozrywał dachy domów, uszkodził budowle, linie energetyczne, zniszczył infrastrukturę drogową i telekomunikacyjną. Straty w majątku komunalnym oszacowano na ok. 11,5 mln zł.

Zagładzie w znacznej części uległ dwustuletni, wspaniały park Miejski, zaliczany do najpiękniejszych zabytkowych założeń zieleni w naszej części Europy. Przypomnijmy, że w parku padło 800 wiekowych drzew, a drugie tyle trzeba było usunąć z powodu uszkodzeń.

Prezydent Tadeusz Krzakowski kilka godzin po kataklizmie zapowiedział odbudowę parku. Tragedia wyzwoliła w legniczanach energię. W całym mieście słychać było: „Razem postawimy nasz park na nogi, odbudujemy go”. Za tymi słowami poszły czyny.

Na apel prezydenta odpowiedziało dwa tysiące osób, które przez cztery sobotnie przedpołudnia porządkowały park. Przepracowały łącznie ok. 4 tys. godzin. Były tam wszystkie pokolenia legniczan, od małych dzieci wraz z rodzicami po seniorów. Przyjeżdżali przyjaciele z sąsiednich miast i gmin. Był to przede wszystkim wspaniały przykład solidarności ludzi, zjednoczonych wokół tej tragedii.

Efekt pracy przeszedł wszelkie oczekiwania. Po niedługim czasie nasz park stanął na nogi, został odbudowany, ogromnym nakładem środków, uzyskanych z wielu sprzyjających nam źródeł i według wszelkich prawideł rewitalizacji. Dziś cieszymy się nim na nowo. A wkrótce jego oblicze, dzięki dalszej rewitalizacji części francuskiej (fontanny) i angielskiej, odmienione będzie na jeszcze piękniejsze.

"Oby to nie były te chmury, co wszystko zabierają...", "Legnica się przewróciła!" - m.in. tak huragan sprzed 10 lat wspominają legniczanie. W 10. rocznicę przejścia nawałnicy, która zniszczyła przede wszystkim park Miejski, Urząd Miasta przygotował film m.in. z archiwalnymi nagraniami z tamtego czasu. Nie tylko wspominamy w nim dzień tej tragedii, ale także chcemy nim podziękować Wam, legniczanom, dzięki którym park powrócił do dawnej świetności.

W rocznicę pamiętnego huraganu  Galeria Sztuki zaprasza dziś na dwa wydarzenia z cyklu Zielono Mi.  

23 lipca (wtorek), godz. 17.00, Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

„Sztuka i natura” - prezentacje twórczości na styku sztuki i przyrody oraz dyskusja na temat ich wzajemnego wpływu.

„Sztuka i natura” to spotkanie artystów, dla których istotnym wątkiem twórczej aktywności pozostają nawiązania do natury. W ich pracy artystycznej pojawiają się różne, narracje, motywy, inspiracje związane z przyrodą. Czasem to zachwyt nad jej pięknem pociąga artystę, są to również nawiązania dyktowane tęsknotą za czasem, kiedy natura była „utraconym rajem”, albo w sztuce pojawia się dramatyczna diagnoza wpływu człowieka na środowisko naturalne lub wrażliwość w odniesieniu do nadmiernie eksploatowanej przyrody. Liczne stają się wątki związane z ekologią lub post-apokaliptyczną wizją świata w którym człowiek jest zmuszony sam współtworzyć „nową” naturę.

 23 lipca 2019 r. (wtorek), park Miejski, Polana Angielska, godz. 22:00 „Rozpoznani Nierozpoznani” – spektakl plenerowy w wykonaniu „Teatru Ewolucji Cienia”, będący interpretacją dzieła M. Abakanowicz.

Zaczynając widowisko w punkcie, w którym Magdalena Abakanowicz pozostawiła swój tłum – aktorzy niejako podejmują wyzwanie. Spektakl jest, podobnie jak dzieła tej znakomitej rzeźbiarki, autonomiczną wypowiedzią artystyczną, dotykającą spraw uniwersalnych, w tym wypadku kwestii wolności i zniewolenia jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości.

Ożywiając „Nierozpoznanych” możemy zobaczyć, co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Spektakl ukazuje, jak „nierozpoznani”, walcząc o indywidualność, ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum.

Spektakl jest plastyczno-ruchową podróżą przez dzieje, ukazaną z perspektywy zbiorowości. Chociaż odwołujemy się do doświadczeń narodów, głównie europejskich, można w nim znaleźć również i szersze odniesienia historyczne, co powoduje uniwersalizm przesłania.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 23.07.2019 | Wyświetleń: 2242
Powrót na listę aktualności

Zobacz także