28. Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego. Poznaj laureatów
Za nami wernisaż 28. Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego. Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiło do Natalii Brzezińskiej za „abstrakcyjną, autonomiczną, oniryczną, zdyscyplinowaną warsztatowo wypowiedź”. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego przypadła Andrzejowi Kosowskiemu za rzeźbę o antywojennym wydźwięku. Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy otrzymała Paulina Teterycz, której instalacja opowiada o powiązaniach świata nauki i natury, a także wpisuje się w lokalny kontekst bogactw regionu Gór Kaczawskich. Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy trafiła do Anny Bajon, której batik urzekł jurorów „uwolnieniem malarskiego gestu z rygoru blejtramu i ram”, z kolei Statuetkę „Srebrna Ostroga” zdobył Kacper Piskorowski – autor bezkompromisowych instalacji nawiązujących do protestów kobiet i polaryzacji polskiego społeczeństwa. Jury przyznało wyróżnienie honorowe Pawłowi Stańczykowi oraz Amelii Ćwian, a wyróżnienie honorowe dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy przypadło Katarzynie Żuczkowskiej oraz Romie Pilitsidis.
Łączna pula nagród w 28. Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego wyniosła ponad 40 tysięcy złotych. Poza nagrodami finansowymi w ręce laureatów trafiła wykonana przez artystę-złotnika Jacka Byczewskiego statuetka „Srebrna Ostroga” oraz vouchery od Hotelu Qubus. Sponsorem wernisażu jest KGHM Polska Sp. z o. o.
- Dziękujemy patronom honorowym oraz fundatorom nagród i wyróżnień w 28. Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego i Prezydentowi Miasta Legnicy. Dziękujemy także sponsorowi wernisażu – spółce KGHM, a także partnerom wydarzenia: Hotelowi Qubus, Wyższej Szkole Medycznej w Legnicy oraz Miastu Złotoryi, a także patronom medialnym – podkreślają organizatorzy.
O podziale nagród zadecydowało jury w składzie: Piotr C. Kowalski – prof. artysta plastyk, Patrycja Sikora – krytyczka, kuratorka, redaktorka, Piotr Micek – dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oraz Justyna Teodorczyk – dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy. „Kluczowym elementem przedsięwzięcia jest wymiana poglądów oraz integracja międzypokoleniowa artystów. Niektóre z prac odnoszą się do natury, inne badają ślady społecznych traum, a jeszcze inne dotykają subtelnych, wewnętrznych transformacji, balansując pomiędzy abstrakcją, a realizmem” – zauważył członek jury przeglądu – Piotr Micek.
Na wystawie, która będzie dostępna do 26 stycznia, można zobaczyć dzieła nagrodzone, wyróżnione i nadesłane do przeglądu. To blisko sto prac 70 artystów – zarówno zasłużonych artystów z wieloletnim dorobkiem, jak i młodych, zdolnych debiutantów. Na ekspozycji znajdują się dzieła stworzone w różnych technikach: obrazy olejne, rysunki, fotografie, rzeźby, a także animacje i instalacje. Tytuł wystawy „Krajobraz po…” nawiązuje do zmian, które miały miejsce w ostatniej dekadzie w wielu obszarach życia zarówno w skali światowej, krajowej, jak i w lokalnym świecie sztuki Zagłębia Miedziowego.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy