Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Grand Prix dla Andrzeja Szadkowskiego

30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Grand Prix dla Andrzeja Szadkowskiego
16.05.2022
30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Grand Prix dla Andrzeja Szadkowskiego

Po najwyższy laur sięgnął w tym roku uznany polski artysta-złotnik, Andrzej Szadkowski, którego praca o wymownym tytule „Bolesny dotyk czasu” nawiązuje do wojny na Ukrainie. Szadkowski został uhonorowany Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz otrzymał 1 kg srebra. Rok temu mieliśmy okazję zwiedzać jego wystawę indywidualną podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO w Muzeum Miedzi

Ceremonia wręczenia nagród  30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”  odbyła się w sobotni wieczór podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Wydarzenie przyciągnęło artystów i miłośników biżuterii artystycznej, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę. Jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” złożone z autorytetów w dziedzinie biżuterii artystycznej w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, NastyaIvlieva i Małgorzata Kalińska oceniło 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów. Fundatorem srebrnego granulatu, który trafił w ręce artystów jest KGHM Polska Miedź S.A., który Legnicki Festiwal SREBRO wspiera nie po raz pierwszy.

Druga nagroda trafiła w ręce Rudolfa M. Sheffolda z Niemiec, który do Konkursy zgłosił zachwycającą precyzją wykonania broszę zatytułowaną „Wiosna”, wykonaną ze stali nierdzewnej. Artysta również otrzymał srebrny granulat. Trzecia nagroda – prezydenta Legnicy, jak również srebro, otrzymała Agnieszka Działo-Jabłońska, za broszę „Kolory miłości dotykiem malowane”. Nagroda Galerii Sztuki powędrowała do Petera Machaty ze Słowacji, a Srebrna Ostroga – nagroda specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej wraz z kilogramem srebra – do Zhipeng’a Wanga, który w Legnicy zaprezentował zestaw pierścieni wykonanych z herbaty i kawy.

Oprócz nagród przyznanych przez jury, artyści zostali wyróżnieni także nagrodami pozaregulaminowymi od sponsorów i partnerów Festiwalu: Galerii YES z Poznania, Galerii MYDAYBYDAY z Rzymu, Międzynarodowe targi Inhorgenta z Monachium, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, Stowarzysznie Twórców Form Złotniczych, Magazyn Lost in Jewellery oraz firmy: Hopea i Usługi Odlewnicze.

Wystawa pokonkursowa w Galerii Sztuki będzie dostępna jeszcze do 30 czerwca 2022 r. Wstęp wolny. Szczegółowy program Festiwalu na stronie silver.legnica.eu.

Legnicki Festiwal SREBRO został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal zrealizowano również dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Legnicy.

Andrzej Szadkowski

Urodził się 4 czerwca 1947 roku w Zgierzu. Studia odbywał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1966-1972. Dyplom z wyróżnieniem z projektowania odzieży uzyskał u st. wykł. Wandy Borowskiej, z kolei dyplom z biżuterii otrzymał u doc. Leny Kowalewicz-Wegner. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora. W latach 1972-2015 roku zatrudniony w macierzystej uczelni, obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W 2002 r. założył Katedrę Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru i do 2008 r. był jej kierownikiem.

            W latach 2005-2012 pełnił funkcję Prorektora ds. Nauki. Wypromował 13 doktorów, opracował 8 recenzji w przewodach habilitacyjnych i 8 opinii w postępowaniach o tytuł profesora. Jest promotorem około 95 dyplomów magisterskich. Od 2015 roku zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (kierunek Wzornictwo) Politechniki Łódzkiej.

Brał udział w ponad 380 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych, 11 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, a także w sympozjach zagranicznych. Pisał artykuły do AURII, POLSKIEGO JUBILERA, ZEGARKÓW I BIŻUTERII, SZTUKI ZŁOTNICZEJ i magazynu SCHMUCK oraz liczne teksty towarzyszące katalogom wystaw biżuterii artystycznej w Niemczech, Rosji i Polsce. Prowadził wykłady w ramach seminariów w Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Gdańsku, Warszawie, Sandomierzu i Legnicy. Był jurorem międzynarodowych konkursów w Lipsku, Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Neapolu, Warszawie, Gdańsku, Legnicy i Krakowie.

 Źródło. Galeria Sztuki

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 16.05.2022 | Wyświetleń: 504
Powrót na listę aktualności

Zobacz także