Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

80-lecie Poczty Polskiej w Legnicy

80-lecie Poczty Polskiej w Legnicy
06.05.2025
80-lecie Poczty Polskiej w Legnicy

Obchodzimy dziś (6 maja) kolejną, okrągłą rocznicę związaną z budowaniem polskiej państwowości w Legnicy po II wojnie światowej. Jedną z najwcześniej uruchomionych w mieście polskich placówek był Urząd Pocztowy Lignica 1, który rozpoczął swoją działalność 6 maja 1945 r. w pomieszczeniach dawnej niemieckiej agencji pocztowej przy ul. Jaworzyńskiej 33. 
Jego naczelnikiem został Franciszek Zielonka. 
Początkowo wymiana przesyłek pocztowych odbywała się pomiędzy urzędami w Legnicy i w Jaworze. Na tej trasie trzy razy w tygodniu (wtorki, czwartki i soboty) kursował zaprzęg konny. Przez pewien czas utrzymywano też połączenie pocztowe z Wrocławiem za pośrednictwem radzieckiego lotnictwa. Brak jednak informacji, jak długo trwała taka współpraca. Jeszcze przed przejęciem sieci kolejowej przez Polaków pojawiła się możliwość przewozu listów i paczek również tą drogą. 
Przy ul. Dworcowej 1 czerwca 1945 r. uruchomiono tzw. urząd dworcowy, czyli Urząd Pocztowy Lignica 2. Jego naczelnikiem został Aleksander Pokultinis. Pracę rozpoczął też Rejonowy Urząd Telefonów i Telegrafu (RUTT) pod kierownictwem naczelnika Jana Szpilczyńskiego
W lipcu 1945 r. polska poczta, podobnie jak wszystkie polskie instytucje, musiała przenieść się za rzekę Kaczawę. Nowa siedziba UP Lignica 1 mieściła się przy ul. Wrocławskiej 56. Brak jest informacji, co się działo w tym czasie z urzędem dworcowym (UP Lignica 2). 
Na temat wspomnianej nowej lokalizacji urzędu przy ul. Wrocławskiej w dokumencie sporządzonym 12 sierpnia 1945 r. napisano: „W obecnym lokalu Obwodowy Urząd umieścił się czasowo, do chwili odebrania właściwego budynku znajdującego się przy ul. Herzog Heinrichstr. 72 [ul. Piastowska], zajętego obecnie przez Armię Czerwoną”.
Dostęp do budynku poczty głównej, bo o nim właśnie mowa, odzyskano jednak dopiero na początku 1947 r., a prace nad przygotowaniem go do stanu używalności dla legnickich pocztowców i pracowników RUTT trwały jeszcze kilka miesięcy. Placówkę nie tylko zdewastowano – wojska radzieckie wywiozły również sprzęt, w tym poniemiecką centralę telefoniczną na blisko 4 tysiące numerów.
Wcześniej, zanim doszło do zadomowienia się Polaków w gmachu przy ul. Piastowskiej, sieć placówek pocztowych w regionie Legnicy ulegała stałemu rozwojowi. W październiku 1945 r. uruchomiona została placówka przy ul. Nowy Świat 12

Na archiwalnej fotografii jest Emil Hlib (1922–2020), najbardziej znany legnicki listonosz i zarazem oddany działacz kresowy związany ze Lwowem. Zdjęcie wykonano 18 IV 1948 r. nad Kozim Stawem w parku. Tekst i zdjęcie pochodzą z książki Marka Żaka „Drudzy w mieście. Życie codzienne ludności polskiej w Legnicy 1945–1948”. Fotografia z prywatnego archiwum Beaty Schnel.

Galeria zdjęć

Opublikował: Grzegorz Koczubaj | Dodano: 06.05.2025 | Wyświetleń: 111
Powrót na listę aktualności

Zobacz także