Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Bardzo Młoda Kultura. Licealiści tworzą ciekawe projekty. Niebawem je poznamy

Bardzo Młoda Kultura. Licealiści tworzą ciekawe projekty. Niebawem je poznamy
08.10.2020
Bardzo Młoda Kultura. Licealiści tworzą ciekawe projekty. Niebawem je poznamy

Uczniowie legnickich liceów łączą nowe media z literaturą. Efekty poznamy już 16 października na wystawie w Otwartej Pracowni Sztuki.

Marcel Proust, Franz Kafka, Sylvia Plath, ale także Sapkowski – młodzież z legnickich liceów sięgnęła po dzieła m.in. tych pisarzy w trakcie warsztatów, które odbywają się w ramach projektu Bardzo Młodej Kultury. Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania to pomysł Małgorzaty Dancewicz, realizowany wspólnie z Galerią Sztuki. Jest to kolejna – po zrealizowanym z sukcesem rok temu „ALE MURale!” – inicjatywa kierowana do legnickiej młodzieży w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Realizuje go Narodowe Centrum Kultury, by zbliżyć kulturę i oświatę. „Fahrenheit 451” dotyczy związków literatury i nowych mediów, uczestnicy to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego pod opieką polonisty Tomasza Dziurzyńskiego.

- Inspiracją jest książka Raya Badburry`ego o tytułowej temperaturze 451 st. Fahrenheita, w której zapala się papier, a która snuje wizję świata, w której książki nie istnieją – są zakazane i karalne. Ludzie są piękni, zdrowi i bogaci i obywają się bez nurtujących myśli, słów, bez wiedzy, zawartych w książkach. W czasach permanentnego kryzysu czytelnictwa pokładamy jednak nadzieję w młodym pokoleniu, pokazując, że książka nie musi stać na bakier wobec kuszącego świata multimediów, ale wręcz przeciwnie – tłumaczy pomysłodawczyni Małgorzata Dancewicz, która jest z jednej strony naukowczynią, z drugiej performerką działającą na gruncie eksperymentów audiowizualnych.

W ramach „Fahrenheita” odbywają wykłady z zakresu literatury i adaptacji filmowych oraz komunikacji wizualnej. Głównym działaniem są warsztaty graficzne i wideo podczas których uczniowie zastanawiają się nad miejscem i rolą książek, i czytelnictwa w kulturze mediów społecznościowych. Efektem twórczych działań licealistów będą wideo eseje inspirowane literaturą, którą za interesującą uznała młodzież.

- Cieszymy się, że realizujemy kolejny projekt z młodzieżą, która – na co liczymy – pozna świat książek innych niż lektury, świat sztuki, kultury i przyjmie zaroszenie do niego. W tym roku młodzi próbują swoich sił w działaniach łączących obszar literatury, filmu i szeroko pojętych nowych mediów. Fahrenheit 451 ma za zadanie nie tylko promować czytelnictwo, ale też rozwijać kreatywność i samodzielność licealistów, którzy nie są bywalcami galerii sztuki, a w szkole rzadko mają okazję do udziału w interdyscyplinarnych przedsięwzięciach – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki.

Powstałe prace – 12 wideoesejów, które tworzy młodzież w podgrupach, według własnych pomysłów i scenariuszy, przy wsparciu profesjonalistów, prezentowane będą na wystawie, która otwarta zostanie plenerowym wernisażem o godz. 18.00 w dniu 16 października w Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska 19). Zobaczymy na niej filmy stworzone przez młodych, a także plansze z multimedialnymi transpozycjami wybranych cytatów. Niestety, ze względów bezpieczeństwa zaplanowany na najbliższy piątek (na 9.10) wykład nt. filmowych adaptacji literackich nie odbędzie się. Projekt w tej chwili realizowany jest zdalnie, co ma związek z czasowym wyłączeniem klas zarówno jednego jak i drugiego liceum.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2021, zakładający współpracę sektora edukacji, kultury i NGO.

 

 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 08.10.2020 | Wyświetleń: 687
Powrót na listę aktualności

Zobacz także