Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Co wykazały badania profilaktyczne legniczan, dotyczące zagrożenia chorobami serca i cukrzycą?

Co wykazały badania profilaktyczne legniczan, dotyczące zagrożenia chorobami ...
18.02.2009
        Od sierpnia do listopada ubiegłego roku realizowany był w Legnicy program profilaktyczny, finansowany i zaproponowany przez Urząd Miasta, pod nazwą „Ocena zagrożeń legniczan zespołem metabolicznym”. Prowadził go Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Był skierowany wyłącznie do mieszkańców w wieku od 45 do 50 lat i mógł objąć grupę 2.200 osób. Miał pozwolić na wykrycie osób szczególnie zagrożonych chorobami układu krążenia i cukrzycą. Specjaliści oceniają, że choroby serca u osób z zespołem metabolicznym rozwijają się dwa razy częściej, cukrzyca z kolei pięć razy częściej, niż u osób bez zespołu metabolicznego.
          Do programu zgłosiło się 1.035 osób (755 kobiet i 280 mężczyzn). Okazało się, że aż 13 procent populacji obciążone jest zespołem metabolicznym. Pacjentów objęto badaniami przesiewowymi. 652 osoby miały nieprawidłowe wyniki. Podwyższony poziom trójglicerydów odnotowano u 204 pacjentów, podwyższone ciśnienie u 275, a podwyższony poziom glukozy u 91.
            Ponad 60 proc. uczestników realizowanego programu profilaktycznego miało nieprawidłowe wyniki badań. Paradoksalnie to pozytywny efekt, bo osoby te, dzięki udziałowi w programie, dowiedziały się, że powinny rozpocząć leczenie lub kontynuować leczenie u lekarza rodzinnego.
             Efektem badań jest stwierdzenie u 132 osób zespołu metabolicznego, co grozi im cukrzycą i chorobami serca. W tej grupie znajduje się 75 kobiet i 57 mężczyzn. Jedną osobę skierowano na hospitalizację, a wobec 652 osób, ze względu na nieprawidłowe wyniki, rozpoczęto leczenie i skierowano je na dalszą profilaktykę.
              Z danych statystycznych wynika, że miasto zamieszkuje ponad 8 tys. legniczanek i legniczan w wieku od 45 do 50 lat. W programie mogło wziąć udział maksymalnie 2.200 osób, jednak chętnych było o połowę mniej, mimo że uczestników wręcz „wyławiano” z zakładów pracy, na przykład przy okazji szczepień przeciwko grypie.
             Większą chęć udziału w badaniach profilaktycznych wykazywały osoby starsze, powyżej 50 roku życia, które jednak, ze względy na ścisłe kryteria wiekowe określone w programie, nie mogły być zakwalifikowane.

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 18.02.2009 | Wyświetleń: 888
Powrót na listę aktualności

Zobacz także