„Cud nad Kaczawą”, czyli obchody 250 rocznicy bitwy pod Pątnowem

09.08.2010
Spośród czterech wielkich bitew stoczonych pod Legnicą (1241, 1634, 1760, 1813), które rozsławiły nazwę miasta w historycznych annałach zmagania z 15 sierpnia 1760 r. wydają się być najmniej znane współczesnym legniczanom. Przypadająca w tym roku 250 rocznica rozegrania bitwy jest dobrą okazją do jej przypomnienia.
Bitwa – jeden z najbardziej znaczących epizodów wojny siedmioletniej, która zmieniła układ sił i wprowadziła Prusy na scenę wielkiej polityki europejskiej - rozegrała się pomiędzy Pątnowem Legnickim a Bieniowicami. Na wieść o zajęciu Kłodzka przez Austriaków (26 lipca) król pruski szybkim marszem wyruszył na Dolny Śląsk, gdzie spotkały się dwie wielkie armie (łącznie ok.150.000 żołnierzy) - pruska dowodzona osobiście przez Fryderyka II oraz austriacka pod komendą feldmarszałka Gwidona Ernesta Laudona. Bitwa pomimo znaczącej przewagi wojsk austriackich zakończyła się ich klęską. Pozwoliła też Fryderykowi II i jego żołnierzom na wymknięcie się z pułapki osaczających ich armii austriackiej i rosyjskiej. To dlatego bitwę tę określa się czasem mianem jednego z „cudów Domu Hohenzollernów”.
W sobotę, 14 sierpnia br. o godz. 11.00 Muzeum Miedzi zaprasza do sal w Akademii Rycerskiej na wykład dr Piotra Pregiela zatytułowany: Bitwa pod Legnicą 15 VIII 1760 r. czyli „Cud nad Kaczawą”. Po wykładzie, ok. godz. 12.30 organizatorzy zaplanowali wycieczkę rowerową na pole bitwy, gdzie zapoznać się będzie można z topografią terenu oraz zwiedzić miejsca upamiętniające to wydarzenie. Zbiórkę uczestników przewiduje się na dziedzińcu Akademii Rycerskiej, gdzie będzie można bezpiecznie zostawić rower na czas wykładu. Szczegóły na stronie internetowej www.muzeum-miedzi.art.pl.
Obchody uzupełnia również impreza zorganizowana w sobotę, w Spalonej, gdzie Regiment Piechoty Alt Kreytzen wystawiony przez Sudeckie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej ze Świdnicy organizuje biwak historyczny. O godz. 18.00 obejrzeć będzie można potyczkę zbrojną w ich inscenizacji. Więcej informacji znaleźć można na www.altkreytzen.org.pl.
źródło: Muzeum Miedzi
Opublikował: mbanaszkiewicz_l |
Dodano: 09.08.2010 |
Wyświetleń: 1427