Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Czad jest bardzo niebezpieczny. Jak przeciwdziałać zagrożeniu?

Czad jest bardzo niebezpieczny. Jak przeciwdziałać zagrożeniu?
31.01.2014

Prezydent Tadeusz Krzakowski zwołał dzisiaj (31 stycznia) posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy w związku z licznymi sygnałami o zagrożeniu tlenkiem węgla.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, Powiatowego Nadzoru Budowlanego, Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej, Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zarządcy wspólnot mieszkaniowych i służby Urzędu Miasta.

Komendant legnickiej Straży Pożarnej Adam Konieczny przedstawił niepokojącą statystykę dotyczącą przypadków zatruciem czadem. W okresie od września minionego roku strażacy odnotowali 60 interwencji, z czego 36 potwierdzonych. Oznacza to, że w mieszkaniu wykryto wyższe stężenie tlenku węgla, niż dopuszczają normy. 8 osób trafiło do szpitala.

- Sprawdziliśmy dwa mieszkania osób, które były hospitalizowane – mówi komendant Adam Konieczny. – Do zatruć doszło, bo właściciele dokonali w nich przeróbek, które nie były zgodne z przepisami. To zagrażało życiu i zdrowiu. Nie tylko lokatorów, ale i sąsiadów.

Według statystyk PSP do zatruć czadem dochodziło najczęściej w kamienicach w starej zabudowie miasta. Przyczyną były niewłaściwe „przeróbki” w mieszkaniach, a także niesprawne urządzenia podgrzewające wodę, piecyki czy zbyt uszczelnione pomieszczenia i brak odpowiedniej wentylacji. W konsekwencji gromadzi się czad, który może zabić bardzo szybko. Mieszkańcy informowali także o niedopuszczalnych praktykach kominiarzy, którzy ponoć nie sprawdzając przewodów kominowych, podpisywali, że są one sprawne.

Prezydent Tadeusz Krzakowski zaapelował do zarządców wspólnot, by wywiązywali się z ciążącego na nich obowiązku dbania o bezpieczeństwo mieszkańców. Zobowiązał ZGM do sprawdzenia, czy w zasobach komunalnych były dokonane przeglądy przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz czy nie dochodzi w nich do samowoli budowlanej. Jednocześnie prezydent zapowiedział przeprowadzenie kampanii informacyjnej o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla.

Podczas posiedzenia była też mowa o konsekwencjach, jakie mogą ponieść osoby, które przez lata np. nie dbają o swoje junkersy, czy inne urządzenia. Według Henryka Szewczuka z Komendy Miejskiej Policji, takie działania noszą znamiona przestępstwa, za co można być ukaranym. Przestępstwem jest również fałszowanie dokumentów kontroli przewodów kominowych.

 

 

O zagrożeniach tlenkiem węgla oraz o tym, jak uniknąć zatrucia informuje PSP na stronie www.straz.legnica.eu w zakładce porady strażaka

Opublikował: epietrakowska_l | Dodano: 31.01.2014 | Wyświetleń: 199
Powrót na listę aktualności

Zobacz także