Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Dodatek dla niesamodzielnych. Zadzwoń w czwartek do eksperta ZUS

Dodatek dla niesamodzielnych. Zadzwoń w czwartek do eksperta ZUS
17.09.2019

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy należy Ci się dodatek tzw. 500+ przeznaczony dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – zadzwoń w czwartek (19 września) – zachęca ZUS. - Odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania możesz uzyskać od naszej ekspertki Krystyny Żurawiak.

Rozmowy będą dotyczyć m.in. tego:

- jakie są kryteria przyznawania dodatku,

- jakie dokumenty należy złożyć w ZUS,

- gdzie zdobyć i jak wypełnić wniosek.

W czwartek (19 września) w godz. 10.00-13.00 pod nr telefonem 746497502 – dyżuruje ekspert Krystyna Żurawiak.

Przypomnijmy. O dodatek mogą wystąpić osoby, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i których dochód miesięczny nie przekracza 1600 zł brutto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozpatrywanie wniosków o tzw. dodatek 500 plus dla osób niesamodzielnych. W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Świadczenie to jest adresowane wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

W pierwszym tygodniu przyjmowania wniosków prawie 3 tysiące Dolnoślązaków złożyło w ZUS wnioski o dodatek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Na Dolnym Śląsku osób do tego uprawnionych może być nawet 66 tysięcy. We Wrocławiu zarejestrowane zostały 692 wnioski, w Wałbrzychu 1086 i w Legnicy 975, w sumie placówki ZUS na Dolnym Śląsku przyjęły 2753 wniosków. W całej Polsce wpłynęło ich 44 264.

Około 70 proc. osób wnioskujących stanowią kobiety, mniej więcej 10 proc. ma więcej niż 75 lat. Prawie 90 proc. wniosków jest składanych bezpośrednio w ZUS przez osoby starające się o dodatek lub ich pełnomocników, tylko niewielka liczba dokumentów wpływa do ZUS za pośrednictwem poczty.

- W każdym oddziale ZUS jest wydzielone stanowisko, na którym nasz konsultant nie tylko przyjmuje wnioski, ale także pomaga je wypełnić i udziela informacji – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nasi klienci najczęściej pytają o warunki przyznania świadczenia uzupełniającego oraz terminy złożenia wniosku i niezbędne dokumenty. Trzeba pamiętać o tym, że osoby, które nie posiadają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji będą musiały takie zaświadczenie od lekarza orzecznika uzyskać. Ustawodawca wyraźnie określił, że chodzi o orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji – dodaje.

 (Źródło: ZUS)

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 17.09.2019 | Wyświetleń: 666
Powrót na listę aktualności

Zobacz także