Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Dodatkowy milion dla Collegium Witelona od MEiN

Dodatkowy milion dla Collegium Witelona od MEiN
14.06.2023

Collegium Witelona - piąty rok z rzędu - znalazło się w gronie najlepszych w kraju państwowych uczelni wyższych kształcących praktycznie, którym za wysoką jakość kształcenia i dobre wyniki monitoringu karier absolwentów Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało dodatkowe dofinansowanie wynoszące milion złotych.

Dodatkowe dofinansowanie dla wiodących w kraju, państwowych uczelni wyższych kształcących praktycznie, Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznaje od 5 lat, w ramach zainicjowanego w 2019 roku programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”. 

Witelonka nie schodzi z podium

W tym roku dodatkowym dofinansowaniem w wysokości miliona złotych uhonorowanych zostało 15 najlepszych uczelni, wśród których znalazło się Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Witelonka nie schodzi z podium już piąty raz z rzędu, choć  kryteria programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” wcale nie są łatwe. Ministerstwo Edukacji i Nauki bierze bowiem „pod lupę” nie tylko jakość kształcenia, potwierdzoną przez Polską Komisję Akredytacyjną, ale także wyniki monitoringu karier studentów i absolwentów, które w przypadku Collegium Witelona są pozytywne: dzięki temu, że uczelnia kształci praktycznie i dostosowuje kierunki studiów do oczekiwań rynku pracy,  jej absolwenci z łatwością się na tym rynku odnajdują.

- Choć to już piąta edycja programu, to przesłanie wydarzenia jest stałe: ma na celu dowiedzenie, że działanie kształcących praktycznie państwowych uczelni wyższych w różnych regionach Polski jest bardzo potrzebne. Choćby ze względu na fakt, że to właśnie kształcące praktycznie uczelnie najszybciej reagują  na zmiany na rynku pracy w swoich regionach  - powiedział podczas ogłoszenia wyników tegorocznego programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Rzeczywiście: Collegium Witelona  Uczelnia Państwowa od lat znajduje się w czołówce kształcących praktycznie Uczelni m.in. właśnie dzięki temu, że dokłada wszelkich starań, aby prowadzone w niej kształcenie było spójne  z wymogami rynku pracy. To właśnie pod kątem praktyk dla studentów i możliwości ich przyszłego zatrudnienia, Collegium Witelona współpracuje z takimi przedstawicielami biznesu w regionie jak m.in. KGHM, Toyota, Volkswagen, Viessmann oraz innymi, liczącymi się koncernami,  działającymi np. na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Aby jak najlepiej przygotować studentów do nowoczesnych specjalizacji, takich jak m.in. kobotyka,  automatyka czy branża automotive, uczelnia współpracuje z liczącymi się w świecie firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją: m.in. Yaskawą czy 5s Automate. Uczelnia ma też zawarte, pod kątem doskonalenia umiejętności studentów kierunków medycznych, porozumienia z tak ważnymi na Dolnym Śląsku placówkami służby zdrowia jak m.in. Dolmed S.A. we Wrocławiu,  Szpitalem św. Łukasza w Bolesławcu czy Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy.

- W tych firmach i placówkach nasi studenci mogą liczyć nie tylko na praktyki, przygotowujące ich profesjonalnie do zawodu, ale też na miejsca pracy. Wielu naszych studentów otrzymuje bowiem od pracodawców, u których odbywają praktyki, oferty stałego zatrudnienia - mówi dr Karol Rusin, prof. CWUP,  prorektor ds. rozwoju w Collegium Witelona.

Co ważne: kadrę wykładowców uczelni stanowią w większości  praktycy, czyli osoby aktywne zawodowo w branżach, o których wiedzę przekazują studentom.

Dotacja na jeszcze lepsze kształcenie

Otrzymany w ramach programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” milion  złotych, Collegium Witelona  przeznaczy - zgodnie z oczekiwaniami Ministerstwa Edukacji i Nauki - na doskonalenie jakości kształcenia i jeszcze skuteczniejsze dostosowanie kierunków studiów do potrzeb rynku pracy w regionie.

Źródło: Collegium Witelona

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 14.06.2023 | Wyświetleń: 446
Powrót na listę aktualności

Zobacz także