Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Doroczna gala podziękowań za wybitne osiągnięcia w pracy dla miasta i mieszkańców

Doroczna gala podziękowań za wybitne osiągnięcia w pracy dla miasta i mieszkańców
01.02.2011
2011-02-01

W miniony piątek (28 stycznia br.) Prezydent Legnicy zaprosił liczne grono osób, przedstawicieli różnych środowisk zawodowych i społecznych, instytucji, firm i stowarzyszeń, by podziękować im podczas Koncertu Noworocznego za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców. Gośćmi wieczoru byli m. in.: Posłowie na Sejm Ewa Drozd i Piotr Cybulski, przedstawicielka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sylwia Świsłocka-Karwot oraz Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA Herbert Wirth.

Podczas noworocznej gali dwaj legniczanie zostali wyróżnieni honorowymi odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Laureaci to znani działacze legnickiego świata kultury: Dariusz Kawczyński i Julian Zawisza.

Dariusz Kawczyński od 16 lat jest pracownikiem Galerii Sztuki. Pracuje jako starszy specjalista ds. programowych, wydawnictw i multimediów, współodpowiada za program merytoryczny instytucji. Był kuratorem licznych wystaw. Opiekował się kilkudziesięcioma projektami artystycznymi Galerii, m.in. tak dużymi i cyklicznymi przedsięwzięciami, jak: Legnicki Festiwal Srebro, Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE i Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego.

Julian Zawisza od 37 lat pracuje jako instruktor w instytucjach kultury, obecnie w Legnickim Centrum Kultury. Jest wielokrotnie nagradzanym twórcą filmów krótkometrażowych – dokumentalnych i animowanych, a także założycielem klubów filmowych, które z pasją prowadzi do dziś. Najchętniej pracuje z dziećmi i młodzieżą, odnosząc na tym polu duże sukcesy. Jest autorem Letniej Akademii Filmowej – Warsztatów Filmu Animowanego, jedynej stałej imprezy tego typu w Polsce, cieszącej się ogromną popularnością i uznaniem nie tylko widzów, ale także profesjonalnego środowiska filmowego.

    Kontynuując mający wieloletnią tradycję konkurs „Sponsora Roku”, wyróżniający różne podmioty za ich wsparcie dla instytucji samorządowych, po raz pierwszy przyznano tytuł „Mecenasa Roku”. W przypadku obecnej edycji Kapituła postanowiła uhonorować instytucję, która w ubiegłym roku szczególnie wspierała legnicką kulturę i wciąż daje mocne gwarancje dalszej pomocy w dłuższej perspektywie czasowej. Miejskie jednostki zgłosiły do tytułu trzy instytucje, które miały znaczący wpływ na ich działania w 2010 roku. Były to: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Tytuł „Mecenas Roku 2010” jednogłośnie przyznany został Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w imieniu Ministra Bogdana Zdrojewskiego statuetkę odebrała Pani Sylwia Świsłocka-Karwot.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat wspiera najważniejsze działania Legnickiego Centrum Kultury. W 2010 roku dofinansowało takie wydarzenia jak: projekt związany z obchodami roku chopinowskiego „Chopin w wymiarach wielu”, Turniej Chórów „Legnica Cantat”, Warsztaty Filmu Animowanego - Letnia Akademia Filmowa oraz Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Świat pod Kyczerą”. Ministerstwo intensywnie wspiera również biblioteki publiczne w zakresie zakupu nowości wydawniczych – sfinansowało zakup 1/3 wszystkich nabytków książkowych Legnickiej Biblioteki Publicznej w 2010 roku.

Tegorocznymi laureatami Złotego Florena Legnickiego, Honorowego Wyróżnienia Prezydenta Legnicy w dziedzinie kultury, wyłonionymi z grona 9 zgłoszonych osób i podmiotów, zostali:
- w kategorii profesjonalna twórczość artystyczna i działania realizowane przez osoby fizyczne, instytucje kultury lub we współpracy z instytucjami kultury - Pani Grażyna Humeńczuk. Wyróżnienie przyznano za przygotowanie i realizację wystawy „Z dziejów Parku Miejskiego w Legnicy”.
- w kategorii amatorska twórczość artystyczna oraz działania w dziedzinie kultury podejmowane przez osoby fizyczne lub podmioty nieinstytucjonalne (stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, placówki oświatowe itp.) działające w dziedzinie kultury - Pani Elżbieta Chucholska - Prezes Stowarzyszenia Kobiety Europy. Wyróżnienie przyznano za kultywowanie tradycji miasta poprzez organizację wielu imprez, takich jak: „Śniadanie u Piastów”, „Święto Ogórka” oraz „Chleb, śledź i grosz”.

Prezydent Miasta Tadeusz Krzakowski objął w tym roku swoim patronatem odbywający się po raz pierwszy konkurs „Legnicka Książka Roku”. Szanse na ten tytuł mają książki poświęcone Legnicy lub napisane przez legnickiego autora. Organizatorzy - Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi w Legnicy, przedstawili kapitule do oceny 15 wydawnictw, które ukazały się w roku 2010. Spośród tych propozycji kapituła nominowała do Honorowego Tytułu pięć wydawnictw:

1. Atlas historyczny miast polskich. T.4.: Śląsk. Z. 9: Legnica. Redaktor tomu 4 prof. dr hab. Marta Młynarska-Kaletynowa. Redaktorzy naukowi zeszytu dr hab. Rafał Eysymontt  i prof. dr hab. Mateusz Goliński. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego;
2. Bartczak Zbigniew Adam: Nowy Jork – ostatnie słowo Hitlera. Brzezia Łąka/k.
Wrocławia: Wydawnictwo Poligraf;
3.Humeńczuk Grażyna: Z dziejów Parku Miejskiego w Legnicy. Legnica: Muzeum Miedzi w Legnicy;
4.Szkice legnickie. T. XXXI /pod redakcją Tadeusza Rollauera/ Legnica: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy;
5.Świącik Joanna Lilla: Podwójnie strzeżeni. Armia Radziecka w Legnicy (1945-1993). Wrocław: Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska.
Honorowy Tytuł Legnickiej Książki Roku 2010 otrzymał „Atlas historyczny miast polskich. Legnica” wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Redaktor tomu 4 prof. - dr hab. Marta Młynarska-Kaletynowa, Redaktorzy naukowi zeszytu - dr hab. Rafał Eysymontt  i prof. dr hab. Mateusz Goliński.
Publikacja została uznana za najważniejszą w 2010 roku ze względu na wartość merytoryczną, rzetelność redakcyjną oraz zasięg oddziaływania – atlas historyczny Legnicy znajdzie się nie tylko w instytutach i bibliotekach kraju, ale trafi także do bibliotek europejskich.
    Na zakończenie Noworocznej Gali dla blisko 400 gości jazzowe standardy Franka Sinatry zaśpiewał Krzysztof Kiljański.

,

 

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 01.02.2011 | Wyświetleń: 222
Powrót na listę aktualności

Zobacz także