Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza
08.05.2014

Z okazji przypadającego dzisiaj (8 maja) Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza, warto wspomnieć z uznaniem o profesjonalizmie i zaangażowaniu, z jakim pracownicy Legnickiej Biblioteki Publicznej przez cały rok wypełniają swoje obowiązki zawodowe.

Wielu legniczan często nawet nie wie, jak różnorodną informację i pomoc w wielu dziedzinach oferują im pracownicy biblioteki. W celu zachęty i popularyzacji bibliotecznej oferty zamieszczamy poniżej wykaz działających w Legnicy filii i punktów bibliotecznych oraz krótką charakterystykę ich działalności.

Przy tej okazji życzymy wszystkim pracownikom Legnickiej Biblioteki Publicznej satysfakcji i powodzenia we wszelkich przedsięwzięciach, a legniczan zachęcamy do odwiedzin w jej placówkach.

Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Regionalny – udostępnia zbiory stanowiące źródło informacji lokalnej (w tym dokumenty życia społecznego), bibliograficznej, ekonomicznej i prawnej. Szczególną rolę w pracy działu pełni bardzo dobry księgozbiór regionalny, stale uzupełniany.

Punkt Informacji Europejskiej – prowadzi działalność związaną z upowszechnianiem materiałów dotyczących integracji Polski z Unią Europejską.

Centrum Dokumentacji Romskiej – gromadzi i udostępnia wszelką dokumentację związaną z tą grupą etniczną oraz prowadzi działalność edukacyjną adresowaną do dzieci romskich oraz podejmuje działania na rzecz integracji społeczeństwa romskiego i polskiego.

Wypożyczalnia dla Dorosłych – skupia czytelników dorosłych i udostępnia literaturę piękną, także obcojęzyczną.

Czytelnia Naukowa – oferuje bogaty księgozbiór naukowy, popularnonaukowy i prasę, prowadzi zajęcia w ramach pierwszego w Polsce Dolnośląskiego Klubu Czytelnika Głuchego, jest miejscem ważnych spotkań autorskich, sesji popularnonaukowych i szkoleń oraz spotkań legniczanek zajmujących się rękodziełem (sekcja „Złote ręce”).

„Wypożyczalnia Krótkoterminowa – 72 h” działająca w strukturze Wypożyczalni dla Dorosłych, udostępnia zbiory na okres 72 godzin, ułatwiając w ten sposób zdobycie najbardziej poszukiwanych pozycji z zakresu literatury popularnonaukowej jak największej ilości oczekujących czytelników.

Punkt Informacji Prawnej i Zawodowej przy Wypożyczalni dla Dorosłych – udziela  podstawowej informacji w oparciu o zbiory biblioteczne, internet oraz system informacji prawnej.

„Amerykańska Biblioteka Depozytowa” – utworzona przy Wypożyczalni dla Dorosłych przez Konsulat Generalny USA w Krakowie i Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu, udostępnia wydawnictwa w języku angielskim popularyzujące kulturę Stanów Zjednoczonych.

Filia Zbiorów Muzycznych i Specjalnych – prowadzi edukację muzyczną, upowszechnia zbiory specjalne, rozwija działalność kulturalno-oświatową z osobami niepełnosprawnymi (legnickim Oddziałem Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszeniem „Nadzieja” oraz trzeciego wieku).

Ekobiblioteka – popularyzuje wszelkie zbiory dotyczące ekologii i ochrony środowiska.

Ośrodek Informacji Ekologicznej – prowadzi edukację ekologiczną w oparciu o współpracę z wszelkimi instytucjami i organizacjami zajmującymi się tą tematyką oraz w oparciu o zbiory Ekobiblioteki.

Filia nr 1 - z uwagi na przystosowanie lokalu do obsługi osób niepełnosprawnych rozwija  działalność upowszechnieniową wśród tej grupy czytelników. Działający przy Filii Punkt Specjalistycznej Informacji Biblioteczno-Bibliograficznej dla Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin udziela tej grupie odbiorców wszechstronnej pomocy informacyjnej, w oparciu o Internet i o zgromadzone materiały.

Filia nr 2 oraz Czytelnia Naukowa – podejmuje działania w kierunku współpracy z czytelnikiem głuchoniemym.

Filia nr 3 – działając w środowisku o wyjątkowym zagrożeniu patologią społeczną gromadzi zbiory i rozwija formy pracy mające na celu przeciwdziałanie tym zjawiskom.

Filia nr 6 – na bazie posiadanych zbiorów z zakresu medycyny niekonwencjonalnej prowadzi działalność popularyzatorską i czytelniczą oraz koordynuje działalność Klubu Miłośników Medycyny Niekonwencjonalnej.

Filia nr 7 – przyciąga swą ofertą szczególnie maluchy i ich opiekunów.

Filia nr 8 organizuje „Spotkania przy herbatce” dla seniorów i prowadzi bogatą edukację czytelniczą najmłodszych.

Filia nr 9 – dzięki przeniesieniu na ul. II Armii WP odnotowuje stały, wysoki wzrost liczby czytelników.

Filia nr 10 – popularyzuje książkę w formie tradycyjnej oraz „książkę mówioną” wśród pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Filia Dziecięco-Młodzieżowa nr 1– prowadzi edukację literacką poprzez organizowanie form pracy z czytelnikiem dziecięcym.

Filia Dziecięco-Młodzieżowa nr 2 – prowadzi działalność edukacyjną na bazie utworzonego „gabinetu metodycznego” – bogatej kolekcji zbiorów z zakresu pedagogiki, psychologii i pedagogiki specjalnej.

logo LBP

 

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 08.05.2014 | Wyświetleń: 217
Powrót na listę aktualności

Zobacz także