Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Film i rozmowa o Odrze w sobotę w Galerii Sztuki

Film i rozmowa o Odrze w sobotę w Galerii Sztuki
19.09.2024
Film i rozmowa o Odrze w sobotę w Galerii Sztuki

W najbliższą sobotę o godz. 17.00 w galerii sztuki odbędzie się projekcja filmu „Przynoszę Ci dzikość” oraz spotkanie z jego bohaterem Michałem Zygmuntem, mieszkańcem i aktywistą Odry, muzykiem i stałym gościem galerii. 

„Przewrotnym i nieco dramatycznym zbiegiem okoliczności, ocaleni od wielkiej wody, będziemy o niej rozmawiać w galerii sztuki” – komentuje splot zdarzeń Justyna Teodorczyk, dyrektorka galerii. – Podobnym, który sprawił, że ten muzyk i szukający wytchnienia w zacisznej nadrzecznej wsi ojciec, stał się naczelnym polskim aktywistą Odry. Bo rzeki zmieniają nie tylko własny bieg, ale i bieg życia ludzi, czego Michał jest niezwykłym przykładem” – dodaje.

Do wielu działań, które odmieniły życie Michała Zygmunta zmusiła go sytuacja – początkowo tworzył instrumenty nadodrzańskich drzew i kompozycje z tamtych terenów. Stopniowo zaczął bywać na wodzie, głos swych gitar oddawać naturze (field recording) oraz widzieć zagrożenia ekosystemu i angażować się w aktywizm. Katastrofa ekologiczna na Odrze z 2022 roku sprawiła, że stał się bywalcem akcji ekologów, ale i autorytetem gremiów specjalistycznych, a jego spokojne życie zamieniło się w burzliwe tournée po akcjach, debatach, konferencjach i protestach. Przytłoczony degradacją ukochanej rzeki zdecydował przepłynąć tradycyjną drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość. Reżyserka Dyba Lach postanowiła utrwalić to kamerą. Ponad godzinny dokument utrwala 40-dniową podróż oraz pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha.

Jego droga staje się pretekstem do rozmów o rzekach i wpływie człowieka na środowisko. Przypomina o katastrofie ekologicznej na Odrze – jednej z największych rzek w historii nowożytnej Europy. W ciszy, samotności, w brzmieniu wody, bohater poszukuje nadziei na przyszłość, w której panuje równowaga. Dla siebie, dla swojej córki, dla świata. To podróż, która stawia pytania o wolność rzek i ludzi, o relację człowieka i natury, ekosystemowe splątania oraz wątek dzikości w człowieku. Film został nagrodzony na festiwalach Lubuskie Lato Filmowe oraz Millenium Docs Against Gravity (wyróżnienie specjalne za reżyserię) i nominację do Green Film Festiwal jako najlepszy dokument. 

„Dziś, gdy woda pokazała swą dramatyczną potęgę żywiołu, tym bardziej w ten kameralny i pełen pokory sposób chcemy pochylić się nad nieszczęściem ofiar powodzi, ale też niezbędną refleksją nad naszą ludzką postawą wobec natury” – mówi szefowa galerii.

Na bezpłatną sobotnią projekcję (72 min.) zaprasza do galerii sztuki przy pl. Katedralnym 1. Będą leżaki, kawa i komentarz ekspercki. Po filmie poprowadzi rozmowę z Michałem Zygmuntem, który przy okazji ekologicznych i edukacyjnych projektów grantowych, gościł już na jej zaproszenie ze słuchowiskami dźwięków natury i recitalem gitarowym w galerii sztuki oraz Art Cafe Modjeska. Najbliższe spotkanie odbędzie się w ramach zadania pt. Ekologia jest sztuką, który dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.   

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Anna Lango | Dodano: 19.09.2024 | Wyświetleń: 344
Powrót na listę aktualności

Zobacz także